BEOGRAD, 19. maja (Tanjug) – Briselski dijalog Beograda i Prištine trebalo bi da doprinese boljem suživotu Srba i Albanaca, saglasni su učesnici tribine upriličene danas povodom prezentacije veb sajta “Srpsko – albansko prijateljstvo”.
Direktor nevladine organizacije Aktiv iz Kosovske Mitrovice Miodrag Milićević ocenio je da je briselski dijalog pozitivno doprineo smirivanju tenzija na samom terenu, kao i smanjenju multietničkih tenzija i incidenata, ali nedovljno.
“U Mitrovici koja je podeljeni grad, doprineo je smanjenju multietničkih tenzija i incidenata. Da li je dovoljno ili na zadovoljavajućem nivou? Nije. Imamo negativnu retoriku, tenzije između Beograda i Prištine i to utiče u negativnom smislu i na srpsku i na albansku zajednicu”, kazao je Milićević.
Fahri Musliu, novinar i publicista iz Prizrena, kaže da nije zadovoljan dosadašnjim rezultatima dijaloga i smatra da se između Beograda i Prištine ne može voditi prvo tehnički, pa tek onda politički dijalog.
“Na Kosovu, kao i u Srbiji povećava se distanca, produbljuje se mržnja među ljudima i to naročito kod mladih, makar govorim za Albance, koji ne znaju ništa o nekim stvarima iz prošlosti, ali su odrasli na predrasudama. Dijalog mora biti prvo politički, jer se mora prvo dogovoriti na političkom nivou, pa onda rešavati tehničke stvari”, kaže Musliu.
Prema njegovim rečima, dijalog je problematičan i zato što i jedna i druga strana posle svakog susreta daju u potpunosti oprečne izjave.
Idro Seferi, novinar, smatra da dijalogu nedostaje da se pokaže politička volja za nekim rešenjem.
“Imam utisak da pregovarači svaki put kada se sretnu u Briselu deluju kao da im je bilo jako teško, a nemamo političkog dogovora, niti pomaka. Dijalogu nedostaje i to što nam nije predstavljen kao nešto što će biti novi početak između dva naroda”, kazao je Seferi.
S obzirom da u poslednjih 15 godina radi u Srbiji, Seferi kaže da se dosta toga promenilo na bolje u tom periodu.
Međutim, dodaje, njemu je danas strašnije, nego što je bilo pre 15 godina to što neki političari pokušavaju da vrate nacionalizam od pre 15, 20 godina.
Jelica Minić, predsednica Evropskog pokreta u Srbiji, smatra da je važno u kakvom se kontekstu dijalog odvija i u tom smislu ukazuje na to da na kraju sve zavisi od političke spremnosti, kako kaže, bilo da je ostvarena racionalnim pristupom ili zbog raznih pritisaka.
“Stvari dolaze sa vrha jer se to projektuje i na medijski prostor, pa do društva”, navodi Minić.
Prema njenim rečima, Vašingtonski sporazum je presekao blokadu koja je postojala u dijalogu Beograda i Prištine.
Minić dodaje i da dve strane sarađuju “u mnogo različitih formata”, ali da se to ne vidi u medijima, pa samim tim saznanja o toj saradnji ne dolaze ni do građana.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.