Pre nego što počne sezona godišnjih odmora, svoje slobodne vikende uz malo planiranja i dobre organizacije možete iskoristiti za obilazak nekih destinacija iz komšiluka. Ovo su tri destinacije za čiji obilazak vam neće trebati više od dva dana:
Budimpešta
Jedan od najlepših gradova Evrope nalazi se na samo 3 sata vožnje od Novog Sada. Poznata po svojim mostovima i arhitekturi, Budimpešta je popularno turističko mesto za sve Evropljane, pa i šire, a evo kako da do nje stignete iz Novog Sada.
Najjednostavniji, najefiksaniji i najbezbedniji način jeste uključenje na auto-put E-75, koji će vas odvesti pravo u Budimpeštu.
Koliko će vam goriva trebati?
Ukoliko planirate do Budimpešte i nazad, a vaš auto troši oko 7-8 litara na 100 kilometara, u zavisnosti da li sipate benzin ili dizel do prestonice Mađarske i nazad računajte trošak od oko 10.000 dinara.
U Mađarskoj nema putarine, neophodna je vinjeta po prelasku granice.
Kupovina vinjete znači da će vaša registarska oznaka biti unesena u sistem. Kamere na auto-putu snimaju tablice, proveravaju da li vaš automobil ima plaćenu vinjetu, a ako to nije slučaj, stići će vam kazna.
U Mađarskoj se koriste forinte, evrima se ne može plaćati.
Pristojan smeštaj u samom gradu možete naći za manje od 50 evra (2 osobe), a za obilazak bez žurbe je bolje izdvojiti dva dana.
Ukoliko ste na izletu u toku vikenda, parking je besplatan, osim na najpopularnijim lokacijama. Ukoliko ste ipak stigli u toku radnog dana, pažljivo obratite pažnju na znakove i natpise, neophodno je platiti parking.
Detaljnije uputstvo za put u prestonicu Mađarske pročitajte u našem ranijem tekstu na ovom linku.
Temišvar
Treći po veličini grad u Rumuniji nalazi se na samo 2 i po sata od Novog Sada, a u svom jezgru krije pravoslavni hram i veliku pešačku zonu sa mnoštvom trgova. Evo kako da iz Novog Sada dođete do Rumunije i Temišvara.
Najpre, postoje dve moguće rute sa veoma bitnom razlikom. Brža ruta vodi vas preko graničnog prelaza Jaša Tomić, koji radi od 7 do 19 časova, a ona sporija vodi vas na Granični prelaz Srpska Crnja, koji radi 24 časa.
Uputićete se Zrenjaninskim putem ka Zrenjaninu, kroz koji možete proći, ali možete koristiti i obilaznicu. Nakon toga idete kroz Lazarevo, Sutjesku, Sečanj, sve do sela Jaša Tomić iza kog se nalazi granični prelaz.
Gužve goto nikada nema, a s obzirom da ne koristite auto-put, nema putarina, a ni vinjeta.
Koliko će vam goriva trebati?
Ukoliko planirate do Temišvara i nazad, a vaš auto troši oko 8 litara na 100 kilometara, u zavisnosti da li sipate benzin ili dizel do ovog rumunskog grada i nazad možete stići bez problema za manje od 5.000 dinara.
Pristojan smeštaj u gradu možete naći iza manje od 30-40 evra (2 osobe), ali ukoliko se organizujete i isplanirate svoje obilaske, Temišvar možete obići i u okviru jednodnevnog izleta.
U Rumuniji se koriste leji, evrima se ne može plaćati.
Detaljnije uputstvo o putu u Temišvar iz Novog Sada možete pročitati u našem ranijem tekstu na ovom linku.
Sarajevo
Prestonica Bosne i Hercegovine nešto je udaljenija od prethodne dve destinacije, ali ništa manje vredna posete. Baščaršija, Istočno Sarajevo, Vrelo Bosne, ćevapi, baklave i pita sa sirom samo su neke od stvari koje svako treba da poseti i proba, a evo kako do Sarajeva iz Novog Sada.
Put je nešto vremenski duži, iako je kilometarski Sarajevo bliže od Budimpešte. Za 267 kilometara trebaće vam oko 5 časova vožnje, a spremite se na krivudavu rutu brdsko-planinskim predelima.
Najbliži put vodi preko Sremske Mitrovice, Bogatića, Mačvanskog Prnjavora, Loznice i Zvornika gde se nalazi granični prelaz, zatim kroz Podgoru, Han Pijesak i dalja sela sve do Sarajeva. Nema auto-puta, pa tako ni troškova putarine ili vinjete.
Koliko goriva će vam trebati?
Ukoliko planirate do Sarajeva i nazad, a vaš auto troši oko 7-8 litara na 100 kilometara, u zavisnosti da li sipate benzin ili dizel do prestonice BiH i nazad možete stići bez problema za manje od 8.000 dinara.
Za Sarajevo nije loše izdvojiti dva dana, a smeštaj u gradu se može naći za manje od 30 evra (2 osobe).
U Bosni i Hercegovini se koriste konvertibilne marke (km), a u nekim lokalima možete platiti i evrima.
Parking se u nekim delovima grada plaća na aparatima, dok je u nekim krajevima besplatan, a za sve nedoumice tu su raspoloženi i ljubazni lokalci koji će vam rado pomoći.
Kartice pojedinih banaka mogu se koristiti u Mađarskoj, Rumuniji i BiH bez provizije, bez obzira što nisu devizne. Te informacije najbolje je proveriti na sajtu vaše banke.
U Mađarskoj/Rumuniji/BiH razmenite samo onaj novac koji nameravate da potrošite, jer kasnije u Srbiji nećete imati puno koristi od forinti, leja i konvertibilnih marki. Naravno, u te države potrebno je poneti evre za razmenu, ne dinare.
Cene goriva razlikuju se u svakoj od država, pa možda negde možete uštedeti tako što ćete gorivo natočiti pre, ili posle granice. Sajt za poređenje cena goriva možete naći na ovom linku, sve što je potrebno je da izaberete dizel ili benzin, podesite valutu na srpski dinar i pronađete državu na listi.
Gugl mape možete koristiti i bez interneta, ukoliko pre toga preuzmete deo mape koji vam je potreban za put. Detaljno uputstvo Gugla kako da to učinite možete pročitati na ovom linku.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.