Početak godine je pravi momenat kada treba da shvatimo koje navike moramo da počnemo da negujemo, a kojih da se rešimo.
Grečen Rubin, osnivačica aplikacije “Happier”, koja pomaže u praćenju korisnika i njihovih navika, kaže da su naučnici otkrili kako 40 odsto naše svakodnevice je određeno upravo navikama.
– Ako njegujete navike koje vam odgovaraju, veće su šanse da ćete biti srećniji, zdraviji i produktivniji. A ako vam navike samo odmažu, teže je biti zadovoljan životom. One oblikuju naš život i zato su od velikog značaja – dodaje.
Neka 2022. godina bude mnogo srećnija i uspešnija i bez ovih navika koje ste možda stekli u pandemiji.
Trošite energiju na stvari koje ne možete da promenite
Puno je stvari koje možemo danas da učinimo kako bismo bili sigurniji i srećniji, ali neke stvari ne možete da kontrolišete. Trenutak kada to shvatimo treba da iskoristimo kako bismo trošili što manje energije na brigu o pandemiji i krenuli napred.
Negativan unutrašnji glas može držati na jednom mestu i podstaći osjećaj bespomoćnosti i to može biti veliki problem.
Otežava nam život i svakodnevicu. Nesigurnost i gubitak kontrole su tokom pandemije povećali stopu anksioznosti i depresije za 30 odsto – dodaje. Na sreću postoje tehnike kako možete sebi da pomognete, poput mentalnog putovanja ili distanciranja.
Umesto fokusiranja na trenutak, razmislite kako biste mogli da se osećate nekad u bliskoj budućnosti. Na primer, moja deca će sledeće nedelje primiti drugu dozu vakcine i biću mirniji nego danas jer ću znati da su dodatno zaštićena. Možete i da zamislite da putujete u budućnost i kako će vam život tada lepše izgledati.
Merite uspeh prema starim standardima
Još jedna navika koju smo usvojili u pandemije je „držanje“ za neke stvari koje vas samo mogu unazaditi.
– Izjave poput one da više ne možete da izdržite jer ništa nema smisla, samo nas drže prikovanima u mestu – pojasnila je Kindra Hol, autorka brojnih knjiga o životnim promenama.
Ograničena verovanja mogu biti povezana sa starim merilima uspeha.
– I sama sam se s tim borila, a kada sam te strahove analizirala, shvatila sam da svoj uspeh merim po tome koliko sam putovala, u kojim sam hotelima odsedala. Odjednom je to sve nestalo, a moj unutrašnji glas mi je govorio da mogu biti uspešna i ako nisam stalno na putu – dodaje.
Redefinišite termin uspeh i zamenite sve negativne priče onim pozitivnim koje može doneti budućnost.
Ne planirate povratak u „normalno“
Baš kada smo naučili da radimo od kuće, mnogi se zaposleni moraju da se vrate u kancelarije, a to može biti velika promena u navikama.
– Mnogo naših navika je poremećeno tokom pandemije, a neki su usvojili i pozitivne, poput zdrave ishrane ili vežbanja, ili meditacije ujutro jer za nju imaju vremena – kaže Rubin.
Neke navike mogu da budu gore, poput ležanja na kauču i gledanja u ekran, a Rubin savetuje da budete iskreni prema sebi i da se zapitate kako zadržati navike koje su dobre za vas ili kako se vratiti starim navikama koje ste zanemarili.
“Zamislite kako će izgledati vaše novo normalno tako što ćete da se prisetite proteklih godina i odlučite koje navike želite da zadržate.”
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.