NOVO MILOŠEVO – U bogatoj istoriji Banata, Novo Miloševo ispisalo je svoje strane, a 270 godina trajanja tog mesta važan je podsetnik za generacije koje tek dolaze. Tim povodom, iniciran je skup posvećen naseljavanju i istoriji tog banatskog mesta. Tri veka naseljavanja datira iz vremena carice Marije Terezije, kada porodice Srba graničara podižu naselje Plevna i crkvu pletaru. Tu počinje istorija Novog Miloševa.
Po razvojačenju Potisko-pomoriške granice, Habsburška carevina morala je doneti strategiju kako umiriti Srbe graničare, a istovremeno sačuvati granice.
Odlukom carice Marije Terezije, donete 23. oktobra 1751. godine, graničari dobijaju zemlju, ali pod uslovom „da vredno vežbaju i vrše svoje vojničke dužnosti“.
„Više nisu želeli da budu obični kmetovi, nego da budu i dalje graničari, slobodan narod. I tada su oni došli ovde i prvih 10-tak familija naselilo se baš oko ove lokacije. Odmah su podigli sebi crkvicu, koja je bila od pletera, pokrivena trskom“, izjavio je Milinko Arsenov, priređivač letopisa „Plevna, Karlovo, Dragutinovo -270 godina trajanja“.
„Kroz sve ove godine, Srbi koji su razvojačenjem Potisko-pomoriškog puka odlučili da na jedan diplomatski način prihvate ponudu Marije Terezije, osnovali su mesta kao što je Karlovo. Na taj način pokazali su da trajati znači čuvati tradiciju, verovati u generacije koje dolaze“, saopštio je Radovan Vlahović, BKC Novo Miloševo.
Turbulentna vremena su se smenjivala, kao i države, uređenja. Naselje Plevna vrlo brzo postaje Karlovo. Shodno istorijskim događajima, naziv sela preimenovano je u Dragutinovo, a potom u Novo Miloševo. Nažalost, ne znamo dovoljno o lokalnoj istoriji, ličnostima, događajima, pa i mesto nekadašnjeg naselja Plevna i crkvice pletare ostaje neprimećeno.
„A mnogi su prolazili ovuda, čak ne znaju otkud ovde ovi beli zidovi, otkud ovaj krst. Tako da bi valjalo da i školstvo uvede, barem kao jedan čas u svakom odeljenju, čas lokalne istorije“, dodao je Arsenov.
O blagoslovenoj zemlji banatskoj, kako bi rekao Đura Jakšić, valja još ponešto naučiti. Da bi se bolje razumela i više poštovala.