Tri decenije „Zlatne citre“

Tri decenije "Zlatne citre"

SRBOBRAN – Bivši Klub ljubitelja citraške muzike, čije se aktivnosti danas realizuju u okviru Kulturnog centra „Gion Nandor“, organizovao je u subotu jubilarnu 30. manifestaciju „Zlatna citra“. Ponovo su se u holu OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ čuli zvuci tradicionalnog instrumenta mađarske nacionalne zajednice, odsvirani sa željom da se od zaborava sačuva bogato muzičko nasleđe srbobranskih Mađara i njihovih sunarodnika iz regiona.

„Zlatna citra“ na najbolji način, uz mnoge druge manifestacije, promoviše i sklad zajedničkog života svih građana Srbobrana i čini sliku grada još sadržajnijom i lepšom, ocena je svih učesnika manifestacije.

Na početku manifestacije goste je pozdravila direktorka Osnovne škole Erika Sokola Munjin, a zatim i Aron Šutuš, predsednik Kulturnog saveza vojvođanskih Mađara. Prema rečima Šutuša, „trideset godina trajanja dovoljan je dokaz da je ova manifestacija citraša školske dece Vojvodine našla svoje mesto na paleti narodnih muzičkih smotri mađarske nacionalne zajednice, i ova tradicija će se negovati i u budućnosti“. Prisutne je zatim pozdravio predsednik Kulturnog centra „Gion Nandor“, Deže Nemet, koji je, između ostalog, prisutne podsetio na proteklih tri decenije „Zlatne citre“.

„Prva Zlatna citra bila je organizovana kao prateća priredba velike manifestacije mađarskih kulturnh manifestacija Durindo i Đenđešbokreta, koje su davne 1995. godine organizovane u Srbobranu. Inicijator prvog takmičenja bila je nastavnica muzičkog vaspitanja Ibolja Zatko i Ferenc Borši. Zbog lepog odziva dece, sledeće godine smo ponovo organizovali ‘Zlatnu citru’ i tako iz godine u godinu, do sadašnjih trideset godina“, rekao je Nemet.

Ovogodišnja manifestacija dokazala je da postoje uporni, oni koji žele da nastave da se dokazuju i čuvaju zvuke tradicionalnog instrumenta.
„Mi smo tu da im pružimo priliku i da slušamo lepu muziku. Danas su nam došli takmičari iz 15 vojvođanskih mesta, njih više od 120, sa programom koji je primeren mladim citrašima, sa ukupno 28 takmičarskih programa, što je i dobro za budućnost manifestacije. Imamo citraše iz Srbobrana što znači da uz određeni napor možemo ponovo da nastavimo putevima naših predaka citraša Rojtavog Galaija, poznatog iz Gionovih romana, kao i srbobranskih samoukih majstora koji su i pravili i svirali ovaj instrument“, poručio je Nemet.

Članovi žirija su bili Borši Ferenc, profesor narodne muzike, i Gabriela Sabo, urednica Radija Novi Sad.
Pokrovitelji manifestacije bili su: Opština Srbobran, Nacionalni savet mađarske zajednice, Fondacija „Gabor Betlen“, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, Izdavački zavod Forum, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“, Narodna biblioteka Srbobran, Udruženje ljubitelja ručnih radova, Klub za negovanje tradicije i običaja svih naroda i narodnosti Vojvodine i KUD „Aranj Janoš“.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: