Tretiranje mozga ultrazvukom lečiće bolesti zavisnosti

Naučnici sa Instituta za neuronauku Rokfeler nedavno su otkrili da bi dejstvo ultrazvučnih talasa na mozak moglo da bude ključno u borbi protiv zavisnosti od opioida i drugih supstanci. Za to su konstruirali poseban uređaj nalik na kacigu, vredan milion dolara, koji emituje te visokofrekventne talase usmeravajući ih na ključni deo mozga odgovoran za nagradu, motivaciju i zavisnost.

Ovo područje, koje se stručno naziva nukleus akumbens, nalazi se u sredini mozga.

Upotreba visokofrekventnih zvučnih talasa se do sada ispitivala za lečenje Alchajmerove bolesti, tumora i psihijatrijskih poremećaja.

„To je, u suštini, operacija na mozgu bez operacije“, kaže dr Ali R. Rezai, direktor Rokfelerovog instituta za neuronauku.

Istraživači završavaju početnu fazu kliničkog ispitivanja, koje uglavnom finansira Nacionalni institut za zloupotrebu droga. Oni, međutim, upozoravaju da lečenje zavisnosti nije lek za sve i da bi ga trebalo koristiti uz druge terapije. Čak i ako tehnologija uspe, mogle bi da prođu godine pre nego što Uprava za hranu i lekove (FDA) odobri ultrazvuk za lečenje zavisnosti.

Ostaje nejasno šta zvučni talasi rade u mozgu. Dr Rezai sumnja da vibracije menjaju membranu nucleus accumbensa, menjajući funkcionisanje ćelija i suštinski resetujući mozak. Šta god da je mehanizam, rekao je on, rafali zvučnih talasa tokom 15 do 20 minuta pokazuju brzo smanjenje žudnje.

Blokiranje osećaja euforije

Nova metoda je medicinski postupak koji uključuje umetanje dve sićušne elektrode u rupice na lobanji do područja u mozgu koje je povezano sa nagradama. Istraživači se nadaju da će uklanjanjem sistema nagrađivanja koji uzrokuje žudnju za alkoholom ili drogama, ljudi moći lakše da upravljaju svakodnevnim okidačima ili stresorima koji dovode do zavisnosti.

Testiranje su sada izveli na jednom 39-godišnjaku, dugogodišnjem zavisniku od heroina. Na glavi su mu držali kacigu 30 minuta i za to je vreme on je posmatrao slike „kuvanja” heroina i ubrizgavanja droge u ruku. Nakon toga, rekao je da nije imao potrebe za uzimanjem heroina.

Nukleus akumbens je mala struktura smeštena obostrano u donjem prednjem mozgu. Ova regija igra ključnu ulogu u motivaciji, zadovoljstvu i učenju kroz nagrađivanje, kao i u razvoju zavisnosti i drugih maladaptivnih ponašanja.

Nukleus ackmbens se sastoji od dve glavne podstrukture: jezgra i omotača, koje imaju različite funkcije i morfologiju. Jezgro je više povezano sa motornim sistemom, dok je omotač više povezan sa limbičkim sistemom. Glavni neurotransmiter u ovoj regiji je dopamin, koji igra važnu ulogu u motivaciji, uzbuđenju, nagrađivanju i kontroli pokreta.

Ova nova metoda cilja na fizički deo mozga kako bi promenila način na koji nečiji mozak reaguje. Sadašnje metode lečenja zahtevaju od zavisnika da uzima lekove koji blokiraju osećaj euforije koji nastaje posle uzimanja droga ili alkohola.

Istraživači testiraju da li ultrazvučni talasi mogu ponovno da istreniraju moždane ćelije koje uzrokuju zavisnost.

Metoda tretmana ultrazvučnim talasima je ranije testirana na 20 pacijenata. Ti su ispitanici većinu života koristili droge, a nakon tretmana otkrili su da želja za drogom pala gotovo na nulu. Njih oko 75 odsto je i dalje bilo „čisto” nekoliko meseci kasnije.

Kliničko ispitivanje na Rokfelerovom institutu za neuronauku Univerziteta Zapadne Virdžinije otvara prostor za rastuću školu istraživanja ultrazvuka.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.