logo transparend vojvodina uzivo

Trenutno u Srbiji cirkuliše dosta stomačnih virusa, najviše pogađaju decu

SRBIJA – Pedijatar Saša Milićević izjavio je danas da trenutno u Srbiji cirkuliše dosta stomačnih virusa, a najviše su to rotavirus, adenovirus i norovirus, čija je glavna karakteristika da su jako prenosivi.

“ Ti virusi su nekada imali svoju sezonu, pa smo otprilike znali, kao i za mnoge druge bolesti, kad se javljaju, kao na primer i varičela, ali sad se ta sezona potpuno izgubila i tokom čitave godine mi zapravo imamo te stomačne viruse“, rekao je on za Tanjug.

Milićević je naveo da stomačni virusi najviše pogađaju decu jer je imunitet dece specifičan i njihov imunološki sistem se još razvija. On ističe i da deca mnogo lakše prenose taj virus jer, na primer, dodiruju usta, igračke u vrtićima i na taj način donose virus kući i tako dolazi do malih porodičnih epidemija.

Milićević ukazuje da je u borbi sa virusima najvažnija preventiva, ali da je to teško ostvariti. Dodaje da kad bismo svi jako često prali ruke, možda bismo i mogli malo da usporimo viruse, ali da je to dosta teško. On je naglasio da je lečenje stomačnih virusa jednostavno i da je najvažnije da se osoba rehidrira. „Ako se neko razboli, najvažnije je da uzima dosta tečnosti. Probiotici su dobri i važno je mirovanje. Antibiotici tu ne pomažu, ne treba ih davati, niti pomažu, niti imaju preventivno dejstvo. Ljudi, recimo, idu na more pa se plaše da tamo ne dobiju neki virus, pa za svaki slučaj uzimaju antibiotik.

To može da bude medveđa usluga, ne deluju antibiotici na to“, rekao je Milićević. Naglasio je da je dehidracija posebno opasna kod male dece ili beba, pogotovo kad su velike vrućine.

„Ako je još tu dijareja, proliv ili povraćanje, to može da bude opasno, pogotovo za bebe koje vrlo lako mogu onda da završe na infuziji“, ukazao je Milićević. Kako je naveo, stomačni virusi najčešće prođu sami po sebi, za tri do pet dana, nekada i do sedam. „Ako osoba ima veliku malaksalost, ako ima jako izraženo povraćanje, pa to povraćanje onda sprečava da unosimo tečnost, a još ima i neko hronično oboljenje, onda treba da se jave lekaru i da primaju infuziju“, rekao je Milićević.

 

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.