Tražili zabranu nepostojećeg nastupa: Kako su neki naseli na lažnu vest o koncertu Baje Malog Knindže u Novom Sadu?

 Ukoliko tačno u ponoć, u Bogojavljenskoj noći, pogledate u nebo, prema predanju, nebesa će se otvoriti, te se veruje da se svaka vaša želja može ispuniti. Ali, ukoliko pogledate u društvene mreže, videćete raspravu oko jednog (nepostojećeg) koncerta, u kojoj nijedna strana nije birala reči. 

Fotografija plakata na kom se najavljuje koncert na Bogojavljensku noć u Novom Sadu pevača Mirka Pajčina, nadaleko poznatijeg kao Baja Mali Knindža, izazvala je pravu pometnju na društvenim mrežama.

Koncerti na Bogojavljenje u Novom Sadu bili su tradicija Đorđa Balaševića, koji je godinama nastupao za ovaj praznik u novosadskom Spensu. Čuveni koncerti trajali su od četiri do pet sati, za koje se može reći da su bili neka vrsta njegovog poklona Novosađanima.

“Dok je Balašević bio živ ovaj krajiški primitivac i ratni huškač mogao je da peva samo po buđavim podrumima i rupama. Danas je on mejnstrim svetinja primitivizma i zla koje vlada Srbijom”, napisala je jedna tviterašica, dok se druga pita kome je “uopšte palo na pamet da pozove spornog pevača da nastupa na Bogojavljensku noć u Novom Sadu”.

U velikom broju komentara pisalo je da ovaj događaj predstavlja “potpuni pad sistema vrednosti u samo par god godina nakon smrti Balaševića”, dok su pojedini koncert Pajčina nazivali i “kulturnim čišćenjem Novog Sada”.

I pored velikog broja uvredljivih komentara, bilo je i onih koji su likovali zbog nastupa Baje Malog Knindže uz poruke da “drugosrbijancima nikad nije bilo teže”, jer je “Knindža” zamenio “Panonskog mornara” koji je svojevremeno izjavio da govori “iskvarenu verziju hrvatskog jezika – tzv. srpski”.

PSG poručio da “u Novom Sadu nema mesta za Pajčina” i tražio zabranu koncerta

I sve bi prošlo na nivou tvitova i internet komentara da se nije umešao Gradski odbor Pokreta slobodnih građana koji je izdao saopštenje kojim zahtevaju odlaganje koncerta.

“U Novom Sadu kao multnietičkom i multikulturalnom gradu nema mesta za nastupe pevača poput Mirka Pajčina koji je poznat po tome što u svojim nacionalističkim i ratnohuškačkim pesmama glorifikuje četničke zločince i saradnike okupatora poput Momčila Đujića i Draže Mihailovića, time promovišući otvoreni fašizam”, navodi sekretar gradskog odbora PSG Siniša Knežević.

“Nedopustivo je da se u srbijanskom društvu koje se nije suočilo sa prošlošću i zločinima koji su počinjeni u njegovo ime, u centru Vojvodine, slave ratni zločinci koji su počinili genocid i mnoga druga zverstva”, napisao je Knežević.

Sve se takođe lako moglo proveriti na interentu, jer karte za ovaj događaj nigde nisu bile na prodaju.

Nekoliko sati kasnije, uvidevši da su “naseli” na lažni plakat, iz gradskog odbora PSG-a ponovo su izdali saopštenje uz naslov: “Bitno je da koncerta nema, sve ostalo su nijanse”.

U saopštenju se takođe navodi da se “greške dešavaju, čak i najboljima, a mi nismo izuzetak”.

A da Baja Mali Knindža nije nikakav izuzetak kada je reč o koncertima u Novom Sadu, govori podatak da je pre nešto više od mesec dana nastupio u Spensu.

Baja Mali Knindža: Sinovi Đorđa Balaševića i Nenada Čanka su moji fanovi

Baja Mali Knindža se ovim povodom nije oglašavao, ali je svojevremeno, odgovoarajući na kritike Nenada Čanka, rekao da su sinovi Đorđa Balaševića i Čanka njegovi fanovi i tom prilikom pokazao zajedničku fotografiju sa sinom nekadašnjeg predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine.

“Jedan jako kulturan dečko, pametan i moj veliki fan je njegov sin. Ja mislim da će ovo najviše da ga boli jer ovo je njegov sin koji ceni moj rad i voli moje pesme. O gospodinu neću ništa da kažem, ali sin mu je ekstra momak, isto kao što je moj veliki fan i Aleksa Balašević. Deca su izvanredna, a o tatama sve najlepše” rekao je tada Pajčin.

Ko je Baja Mali Knindža?

A ko je zapravo pedesetsedmogodišnji pevač iz bosanskog Livna, zavisi od toga koga pitate. Za levo-liberalni deo javnosti on je “ratni huškač” koji je na tome izgradio karijeru, dok patriotski blok na Baju gleda kao glasnogovornika nacionalnih ideja srpstva.

Stekao je popularnost tokom ratova devedesetih pevajući pesme ratne rodoljubive tematike, a u svojim ranijim izdanjima neretko je veličao Radovana Karađića, Ratka Mladića, Vojislava Šešelja, kao i neke komadante Vojske Republike Srpske i Srpske vojske Krajine.

On takođe peva o Kosovu i Metohiji, ali i četnicima iz Drugog svetkog rata, poput Momčila Đujića, te su njegove pesme uglavnom okrenute veličanju srpstva i srpske istorije. Osim ratnih, Pajčin ima i ljubavne, ali i pesme o piću, izlascima i provodu.

Uoči ovogodišnjeg Dana Republike Srpske tim povodom, Baja Mali Knindža objavio je pesmu pod nazivom “Republiko Srpska”.

A na ceremoniji uručenja odlikovanja zaslužnim institucijama i pojedincima povodom Dana Republike – 9. januara, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik uručio je pevaču Mirku Pajčinu Orden Njegoša I reda.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.