SUBOTICA – U prvoj polovini avgusta, novitet na gradskim i prigradskim ulicama biće ekološki autobus marke Otokar, koji kompanija „Trans-jug“ uvodi na linijama 23 i 25, odnosno prema Dušanovu preko Klise i Starog Žednika.
Autobus koristi komprimovani prirodni gas kao pogonsko gorivo, a njegova potrošnja je u opsegu od 21 do 25 kilograma na 100 kilometara, objašnjava Dušan Grubor, rukovodilac Službe za održavanje.
– Autonomija rezervoara je od 400 do 500 kilometara. Vozilo koristi motor marke „Kamins“ (Cummins) strane proizvodnje, 9.600 kubika, što daje 250 kilovata, odnosno 320 konja. Mesta za sedenje ima 55 + 1, u sklopu autobusa je i rampa za invalide, nosivosti do 350 kilograma, koje koristimo kada imamo putnike koji zahtevaju posebne uslove prilikom ulaska i izlaska iz autobusa. Održavanje ovakvog autobusa jeste skuplje, ali s obzirom na cene goriva, posle određenog vremena će ipak doneti i uštedu.-
„Trans-jug” je prva kompanija u Srbiji koja u svom voznom parku ima Otokarov ekološki autobus, ovog tipa i modela. Vrednost investicije je oko 200.000 evra.