Tramp započeo turneju po Bliskom istoku: Poseta Saudijskoj Arabiji uz diplomatske i vojne tenzije

RIJAD / VAŠINGTON – Američki predsednik Donald Tramp započeo je trodnevnu turneju po Bliskom istoku, sletanjem u Saudijsku Arabiju, gde ga je na aerodromu u Rijadu dočekao prestolonaslednik Mohamed bin Salman (MBS).

Trampova poseta predstavlja prvo zvanično putovanje u inostranstvo od početka njegovog drugog mandata u Beloj kući, a deo je šireg diplomatskog i ekonomskog angažmana SAD u regionu Zaliva. Prema najavama, Tramp će tokom turneje obići i Katar i Ujedinjene Arapske Emirate, nakon čega se vraća u Vašington 16. maja.

Tople poruke i vojna pratnja

Tramp je odmah po dolasku održao kratak sastanak sa MBS-om na aerodromskom terminalu, dok je njegov šef kabineta, Dan Skavino, iz aviona Air Force One, zahvalio Saudijcima na vojnoj pratnji.

– Hvala vam što čuvate leđa predsedniku Trampu – svi to cenimo – poručio je Skavino na društvenim mrežama.

Sporazumi o oružju i investicijama

Tramp planira da u Rijadu potpiše sporazum o prodaji američkog naoružanja vredan 100 milijardi dolara, dok se očekuje i ulaganje Saudijske Arabije od 600 milijardi dolara u američku privredu. Ipak, prema proceni magazina Foreign Affairs, ta obećanja su često više deklarativna, jer se kraljevstvo suočava sa ekonomskim izazovima i nižim cenama nafte.

 

Iran u fokusu spoljne politike

Prema oceni Foreign Affairs, ključna tema Trampove turneje jeste Iran, s kojim SAD vode komplikirane pregovore o nuklearnom programu. Neizvesno je da li Tramp cilja na diplomatski dogovor ili želi da postavi osnove za potencijalni vojni sukob.

Smena Trampovog savetnika za nacionalnu bezbednost Majkla Volca, poznatog po bliskim vezama sa izraelskim premijerom Netanjahuom i tvrdim stavom prema Iranu, dodatno unosi neizvesnost u američku strategiju u regionu.

Neslaganja sa partnerima u Zalivu

Arapske sile, uključujući Saudijsku Arabiju i UAE, sve više pokazuju otpor prema eskalaciji sukoba s Iranom, za razliku od Izraela koji i dalje priželjkuje američki vojni angažman. Rijad je čak, posredstvom Kine, pokrenuo tiho zbližavanje s Teheranom.

Tramp bi, prema izvorima, morao da ponudi ozbiljne strateške garancije ako želi podršku za eventualnu vojnu operaciju protiv Irana, uključujući formalne sporazume o odbrani i nove ugovore o prodaji oružja.

 

Lični interesi i političke implikacije

Trampovu turneju prate i optužbe o mogućim ličnim interesima, jer su njegove porodične firme, prema New York Timesu, ranije ostvarile milionsku zaradu od poslova sa kompanijama povezanim sa vladama Saudijske Arabije, Katara i UAE.

Osim toga, spekuliše se da Tramp želi da utiče na cene nafte, kako bi smanjio inflatorni pritisak u SAD i oslabio prihode Rusije. Tokom Bajdenove administracije Rijad nije bio spreman da prilagodi proizvodnju nafte u korist Vašingtona, što je izazvalo tenzije.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: