Tradicija u Dolovu: Vatre za bele poklade – pripreme za veliki post

DOLOVO – U Dolovu su i ove godine ispoštovali i upriličili stari običaj paljenja vatri na dan belih poklada, uprkos kiši i sitnom snegu koji su sinoć padali.

Kad je lepo vreme Dolovo se šareni od narandžastog sjaja upaljenih buktinja oko kojih se okupljaju deca i stariji.

Sinoć je padala kiša, bilo je hladno, ali Dolovci nisu odustali od čuvanja tradicionalnog običaja, pa je ispred pojedinih kuća bilo pokladnih vatri.

Običaj datira od davnina, a vezan je za početak velikog Uskršnjeg posta. Vatre se pale na dan koji je u crkvenom kalendaru obeležen kao Bele Poklade i uvek pada u nedelju pred početak Uskršnjeg posta. U predstojećem postu i leži simbolika starog običaje. Naime vatre koje se upale na simboličan način treba da sagore sve ono što je loše u ljudima, i da onda tako pročišćeni uđu u dane posta. Ranije je običaj bio masovniji, vatre su se palile gotovo ispred svake kuće. Danas je možda manje zastupljen, ali još uvek živi.

Pored paljenja vatri za poklade se spremaju i konzumiraju krofne, barena jaja i šunka, kao jaka i kalorična hrana, koja će u narednim danima zbog posta biti zabranjena. Takođe je čest prizor da okupljene oko vatre razgaljuju i muzičari, najčešće harmonikaši. Lepo vreme u ovom periodu godine uticalo je da masovnost običaja bude veća.

U svakoj ulici gorelo je po nekoliko vatri, najčešće na raskrsnicama, a oko njih su se igrala deca, a oni malo stariji su uz čašicu razgovora i domaćeg vina i rakije uživali do sitnih sati. Sve to budno je pratila patrola dolovačkog dobrovoljnog vatrogasnog društva koja je kamionom spremnim za intervenciju patrolirala selom.

 

Pokladne vatre u porti Velike crkve u Dolovu 2017. godine (Foto: MZ Dolovo / arhiva)

 

Od pre nekoliko godina novina kod ovog starog običaja je da se vatra pali i u porti Velike crkve. Nakon večernje molitve u samom Hramu, okupljeni bi izašli u portu gde su prisustvovali činu paljenja vatre, a mogli su i da se okrepe posluženjem koje je pripremio crkveni odbor na čelu sa sveštenikom Bojanom Gavrilovićem.

Stari običaji svakako imaju svoj smisao i simboliku, a na osnovu njih održava se, čuva ali se i dosta toga saznaje o nečijoj kulturi i tradiciji.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.