VRBAS – Turistička organizacija opštine Vrbas učestvuje na Kongresu ruralnog turizma Vojvodine koji se održava na Paliću i traje do petka, 11. oktobra.
Kongres predstavlja jedinstvenu priliku za upoznavanje sa ključnim aspektima ruralnog turizma, načinima kako unaprediti poslovanje, iskoristiti potencijale i promovisati ovaj izuzetno važan segment turizma. Poseban fokus stavljen je na promociju ruralnih destinacija i proizvoda, kako bi se privukao veći broj turista i podigla svest o bogatstvu i raznovrsnosti ruralnog turizma u Vojvodini. Vrbasku lokalnu Turističku organizaciju predstavljali su Marija Zlatović Arsenijević, direktorka TOOV, i Mihajlo Kiš, koordinator u turističko – informativnom centru TOOV.
Na teritoriji AP Vojvodine trenutno ima oko 200 objekata koji se vode kao turistički objekti u ruralnim sredinama. Trenutno u fokusu jeste rešavanje pitanja smeštajnog kapaciteta, rečeno je na kongresu.
“Turistička organizacija Vojvodine prošle godine izdala je priručnik za ruralni turizam, u skladu sa novim propisima, država je izdvojila i sredstva u aprilu mesecu za salaše u iznoau od 25.000 evra. Svi koji ulože 2.500 evra, imaju priliku da dobiju ova sredstva. Kada pričamo o učešću u ruralnom turizmu, mi imamo autentične objekte, kao što su salaši, čarde. Ruralni turizam obuhvata i kulturu, cilj je i da se unapredi lokalna zajednica, svi stremimo ka održivosti kada je turizam u pitanju”, istakla je direktorka Turističke organizacije Vojvodine, dr Nataša Pavlović.
Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam u prethodne četiri godine izvdojio je preko 500 miliona dinara za podršku smeštajnih kapaciteta u tzv. ruralnim područjima, podsetio je pokrajinski sekretar dr Nenad Ivaniševeć. Raste interes za boravak u tim područjima, a težište se stavlja na razvoj kapaciteta koji se nalaze u nerazvijenim opštinama, kao i na razvoj smeštajnih kapaciteta. “Mi danas u Vojvodini nemamo dovoljno smeštajnih kapaciteta, ni u gradovima. Kongres ima za cilj da decentralizuje kongresnu scenu Srbije, ipak postoji izazov kada je reč o smeštajnim kapacitetima. Moramo postaviti dva zadatka i u sledećoj godini Pokrajinski sekretarijat ima zadatak da poveća sredstva za pomoć smeštajnim kapacitetima, ali i da definiše šta je salaš. Danas nema definicije šta je salaš, te je to neophodno uraditi, te te salaše razvijati”, rekao je Ivanišević.
Na kongresu, stručnjaci iz različitih oblasti, pružaju uvid u važnost zakonske regulative, kao i nove trendove i prakse u ovoj oblasti. Takođe, predstavljaju se primeri dobre prakse koji su već ostvarili značajan uspeh u ruralnom turizmu, kao inspiracija i model za dalji razvoj. U te primere spada i Subotica sa okolinom.