PLANDIŠTE – Tijana Štiglic, v. d. direktora KOC „Vuk Karadžić“ Plandište, u intervjuu za Start 013, istakla je da centralna ustanova kulture u ovoj južnobanatskoj opštini, ima vrlo dinamičan i raznovrstan plan aktivnosti, tako da rad u jednoj takvoj ustanovi, osim stručnosti, zahteva i odricanja, koja se posvećenošću i velikom ljubavi prema poslu uvek mogu prevazići.
Intervju Tijane Štiglic prensimo Vam u celosti:
Na 8. sednici Skupštine opštine Plandište, održanoj sredinom maja prošle godine, za v. d. direktora Kulturno-obrazovnog centra „Vuk Karadžić“ u Plandištu imenovana je Tijana Štiglic, master menadžer. Od tada je proteklo četrnaest meseci i evo nas u razgovaru sa direktorkom najvažnije kulturne institucije u opštini Plandište, upravo o tome, o njenom značaju, o aktivnostima koje sprovodi, kao i o tome koliko ta ustanova znači za sve građane opštine Plandište.
– Kulturno–obrazovni centar „Vuk Karadžić“ u Plandištu, kao centralna ustanova kulture u našoj opštini, ima vrlo dinamičan i raznovrstan plan aktivnosti, tako da rad u jednoj takvoj ustanovi, osim stručnosti, zahteva i odricanja, koja se posvećenošću i velikom ljubavi prema poslu uvek mogu prevazići – ističe naša sagovornica, napominjući da se KOC „u određenoj meri bavi i turizmom, kao i sportskim manifestacijama, pošto obavljamo i poslove Info- turističkog centra opštine Plandište“.
Od naše ljubazne sagovornice saznali smo da je prva značajnija aktivnost ove godine, organizovana u režiji KOC-a, bila ona kojom se na prikladan način obeležio Dan maternjeg jezika – 21. februar, da bi početkom marta, u saradnji sa Crvenim krstom, na posebno osmišljen način, promovisana knjiga poezije „Moj vetar banatski“, pesnikinje novosadske pesnikinje Jelene Milić. U martu je obeležen i Svetski dan pozorišta – 27. mart, i to kreativnom i posebno zabavnom predstavom za decu „Svet magije“, u „Vidović“ produkciji.
– Kada smo već kod dece, istakla bih da su nam oni, omladina, ali i pripadnici „trećeg doba“ najvažnije ciljne grupe i da se trudimo da im se što više i što kvalitetnije posvetimo. Tako smo za decu imali i predstavu „Zaleđeno kraljevstvo – Frozen“, u produkciji Alegreto Teatra iz Beograda, kao i nedavno izvedenu urnebesnu predstavu „Peđolino šou“, posle koje su svi naši mali gledaoci bili oduševljeni Peđolinom, koji već generacijama traje i ne gubi sjaj, tako da su na maskenbalu održanom nakon predstave bili veseli, a najradosnije je bilo troje mališana koji su po prvi put nagrađeni za najuspelije maske – kaže direktorka Štiglic, dodajući da je nešto stariju decu, omladinu, prikazan domaći hit film „Leto kada sam naučila da letim“ režisera Radivoja Andrića.
– Što se tiče pozorišnih predstava, mislimo i na naše sugrađane srednjeg i „trećeg“ doba, tako da smo krajem maja pred punim gledalištem prikazali upečatljivu predstavu „Plastika“, autora Stevana Koprivice, sa Suzanom Petričević i Nelom Mihailović u glavnim ulogama – dodaje naša sagovornica, napominjući da se, opet za decu, za kraj kraj godine priprema gostovanje, njima i te kako omiljene Leontine.
Našu sagovornicu pitamo šta je to što se radi a da nije film ili pozorišna predstava?
– Sa udruženjima ribolovaca u opštini organizujemo dečja takmičenja, kao što je manifestacija u sportskom ribolovu za decu, kao i manifestacije sa turističkom konotacijom – Turističko-sportsku manifestaciju u sportskom ribolovu Dani ribara „Janošik – Jermenovci“, koja se održava od 1984. godine. Takođe saučestvujemo u organizaciji dva memorijalna turnira u pecanju, a to su „Jonje“ i „Urban Bane Štiglic“, koja su posvećena osobama zaslužnim za razvoj sportskog ribolova u našoj sredini – kaže Tijana Štiglic.
Što se tiče onih koji se svrstavaju u „treće“ doba, Tijana Štiglic kaže da se „briga o njima“ organizuje u saradnji sa malim privrednicima, kao i sa udruženjima žena i penzionera
– Ta saradnja se realizuje kroz učestvovanje na različitim izložbeno-prodajnim, humanitarnim i ostalim društveno korisnim akcijama (Uskršnji bazar, seoske slave, sajmovi u Beogradu (Dobrog vina i hrane, Selo u gradu), Novom Sadu…na kojima članice i članovi udruženja mogu da izlože svoje rukotvorine ili proizvode i ostvare saradnju sa sličnim udruženjima u Srbiji. Nedavno smo sa Domom za duševno obolela lica „1. oktobar“ iz Starog Leca održali vrlo uspelu prodajnu izložbu radova korisnika Doma i tako obezbedili dodatna sredstva za njihovu radnu terapiju, na šta smo vrlo ponosni – ističe direktorka Štiglic, podsećajući da je sa direktorkom Doma dr Izabelom Jovanović dogovoreno da ta manifestacija bude svake godine i postane tradicionalna.
Što se tiče poštovalaca vizuelne umetnosti, u organizaciji KOC-a je poslednjeg dana maja održan 14. po redu Banatski likovni salon, koji je po prvi put imao i međunarodni karakter, pošto su na njemu učestvovale i dve slikarke iz Rumunije.
Kad je slikarstvo u pitanju, direktorka Štiglic kaže da se početkom oktobra, već više od deset godina, u saradnji sa Savezom USAV, organizuje Zonska smotra slikara amatera Vojvodine, a „potrudićemo se da za dan Prepodobnog Rafiala Banatskog ove godine organizujemo i likovnu koloniju.“
– Kada sam već spomenula obeležavanje dana Rafaila Banatskog, da kažem da je to najsloženiji i najvažniji događaj u našoj opštini, u čijoj organizaciji i u saradnji učestvujemo zajedno sa SPCO Plandište, i to je prilika da svi naši saradnici daju svoj doprinos, od folklornih društava, preko slikara, udruženja penzionera i udruženja žena i sportista. Osim svečane liturgije (uz pratnju crkvenog hora iz Sremskih Karlovaca), kao centralnog i najvažnijeg događaja proslave, biće tu i sportskih susreta, mini etno-vašar, gulašijada, luna park za decu, večernji koncert popularne muzike i, što je za nas jako važno, jedan izuzetan kulturni događaj, a to je promocija prve knjige o dolasku kolonista u našu opštinu pre sto godina, koja je i naslovljena kao „Dolazak“, autora dr Milana Micića, generalnog sekretara Matice srpske, a čiji je izdavač upravo naš Kulturno- obrazovni centar „Vuk Karadžić“, što je rezultat naše dobre saradnje sa Maticom srpskom, na koju sam ja i moji saradnici izuzetno ponosni.“
I za kraj, pitamo, šta to znači biti kulturni radnik?
– Posao u kulturi, iako delimično cikličan, nije nimalo lak, ali je dinamičan, lep i izazovan i ako ga zavolimo, onda nam ništa nije teško i daje nam motiv da budemo sve bolji i uspešniji pa se tako nadam da će i nama ova godina biti uspešnija od prethodne, ali i manje uspešnija od one naredne – s osmehom optimizma zaključuje naša sagovornica Tijana Štiglic, v. d. direktora KOC-a Plandište, kojoj zahvaljujemo na prijatnom razgovoru i što nam je ulepšala prvu stranu.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.