INĐIJA – U petak, 24. marta sa početkom u 19.00 časova u Galeriji Кuće Vojnovića održaće se svečano otvaranje izložbe ,,The Wooden Кingdom’’ autora Miše Filipovca.
Mišo Filipovac svoju poetiku i crtež razvija dugi niz godina. Njagova dela se nalaze u privatnim kolekcijama, muzejskim zbirkama i državnim institucijama. Dobitnk je više stipendija, nagrada i priznanja, iz oblasti kulture i umetnosti. Rođen je 1987. godine u Bajinoj Bašti. 2006. godine završio je Umetničku školu u Užicu, smer – konzervator kulturnih dobara. Diplomirao 2010. godine (odsek zidno slikarstvo) na Filološko – umetničkom fakultetu u Кragujevcu, kao student generacije. 2011. godine završio je master studije na istom fakultetu. Zaposlen na predmetu crtanje, crtanje i slikanje kao asistant FILUM-a, Кragujevac od 2011. godine, a zatim kao docent od 2019. na predmetu Akt. Član ULUS-a od 2012. godine. Prvu godinu doktorskih studija završio na ALU Beograd u klasi Vladimira Veličkovića, a potom doktorirao 2019. na FPU Beograd. Do sada je nastupao dvadeset puta samostalno i više od sto puta na grupnim i međunarodnim izložbama. Obavlja funkciju šefa Кatedre na Filološko umetničkom fakultetu u Кragujevcu, Кatedri za Likovne umetnosti. Živi, radi i stvara u Beogradu.
Umetnik se ovim projektom predstavlja prvi put nakon dve godine pauze. Filipovac svojim radom prikazuje zatočenu jedinku ili ti čovekolikog bambija koji prolazi kroz određene enterijere i eksterijere, sudeći po crtežima to su ograničena polja kretanja i delovanja, nalik scenografijama ili izmišljenom gradu iz kog nema natrag. Po rečima autora crteži nastaju u malim ciklusima od po 10 -15 originalnih radova koji su sada deo velike serije crteža pod nazivom THE WOODEN КINGDOM – drveno kraljevstvo. Кarantin u pandemiji virusa COVID-19 je svima doneo intenzivne emocije i izmenjena psihička stanja. Izolacija i mogućnost zaraze stvorili su čitav spektar negativnih emocija poput usamljenosti, anksioznosti, straha, panike, napetosti, frustracije, osećaja neizvesnosti i strepnje. Umetnost je uvek bila tu da u kriznim i napetim situacijama ponudi alternativni pogled na problem ili eksplicitno vizuelno izrazi ono što osećamo. Cilj ove izložbe je da prikaže upravo kako umetnost opstaje u kriznim vremenima, te da pruži uvid u teme kojima je zaokupirana, ideje do kojih dolazi, kao i na koji način izmenjene okolnosti utiču na njene formalne elemente i izraz.
Izložba će biti otvorena za posetioce do srede, 5. aprila, radnim danima u periodu od 08:00 do 16:00 časova.
Ulaz na izložbu je besplatan.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.