Pica je jedno od jednostavnijih jela koje možete napraviti, a sastojke možete birati sami, kombinacija je mnogo i zato nikad ne dosadi.
Neki vole sa pršutom, neki sa šunkom i mnogo sira, neki na pici vole dosta povrća, dok je za neke posebna „poslastica“ jaje na sredini. Takođe, iako priprema duže traje, mnogi se odlučuju da testo za picu sami naprave. Ni ovaj proces nije komplikovan, jer dok čekate da testo naraste, možete pripremiti ostale sastojke.
Ovo je jedan od recepata za testo za picu koji možete koristiti i ove sastojke verovatno uvek imate kod kuće, te priprema može biti i zabavnija.
Recept za testo za picu
Sastojci:
* 500 g brašna
* 1 kesica suvog kvasca (7 g) ili 20 g svežeg kvasca
* 1 kašičica šećera
* 1 kašičica soli
* 300 ml tople vode
* 3 kašike maslinovog ulja
Priprema:
Ako koristite suvi kvasac, preskočite ovaj korak. Ako koristite sveži kvasac, u manju posudu stavite kvasac, šećer i 100 ml tople vode. Promešajte i ostavite da odstoji 5-10 minuta, dok se ne zapeni. Zatim, u veću posudu stavite brašno i napravite udubljenje u sredini. Dodajte so na rub brašna ne u sredinu. U udubljenje dodajte aktivirani kvasac (ili suvi kvasac), preostalu toplu vodu i maslinovo ulje.
Koliko dugo treba mesiti testo za picu?
Mesite testo rukama ili mikserom sa nastavcima za testo, dok ne postane glatko i elastično, a za to će vam biti potrebno 10-ak minuta.
Kako pravilno ostaviti testo da naraste?
Nakon što umesite testo prema receptu, oblikujte ga u loptu i stavite u posudu premazanu maslinovim uljem. Prekrijte posudu krpom ili providnom folijom i ostavite na toplom mestu da testo naraste. Trebalo bi da se udvostruči za šta će biti potrebno oko sat vremena. Budite strpljivi, jer nakon ovoga, brzo ćete završiti sve ostalo.
Kako znati da je testo za picu dovoljno naraslo?
Testo je dovoljno naraslo kada se udvostruči nakon što ste ga ostavili da odstoji i nadođe. Možete proveriti pritiskom prsta na testo, ako se otisak prsta polako vrati u prvobitni oblik, testo je spremno za oblikovanje.
Koje brašno je najbolje za testo za picu?
Kada je u pitanju brašno, praktično osnovni sastojak testa, za picu je najbolje koristiti brašno tipa 00 ili posebno brašno za picu koje je bogato proteinima. Ovo će dati testu elastičnost i pomoći da testo naraste. Može se naći u bolje snabdevenim marketima.
Priprema za pečenje
Nakon što je testo naraslo, premesite ga kratko da izbacite višak vazduha, razvucite testo na pobrašnjenoj površini na željenu debljinu i oblik. Prebacite testo na pleh obložen papirom za pečenje ili na kamen za pečenje.
Temperatura i vreme pečenja
Najbitnije je dobro oceniti kada je pica dovljno pečena. Neko voli “reš” ivice, neko ne, pa proveravajte rernu i izgled pice. Dužina pečenja svakako zavisi i od sastojaka, pa i od same rerne, nisu sve iste. Ipak, poznatim iskustvima za pečenje pice, temperatura rerne treba da bude što veća, najčešće oko 250 stepeni Celzijusovih. Vreme pečenja zavisi od debljine i sastojaka na pici, ali generalno, peče se između 10-15 minuta.
Šunka, kobasica, pečruke, kalkavalj, mocarela, rukola…Na vama je samo da izaberete omiljene sastojke i uživate u ukusima.
Takođe, postoje i druge varijante recepta za testo za picu. Evo jednostavnog recepta za testo za picu sa jogurtom. Ovo testo sa jogurtom će dati pici posebnu mekoću i blago kiselkasti ukus.
Sastojci:
* 1 šolja jogurta
* 2 šolje brašna
* 1 kašičica praška za pecivo
* 1 kašičica soli
Postupak:
U posudi za testo pomešajte jogurt, brašno, prašak za pecivo i so. Zatim mesite testo dok ne postane glatko i elastično, a po potrebi dodajte malo brašna po potrebi ako je testo previše lepljivo. Ostavite testo da odmara pokriveno krpom na toplom mestu oko 30 minuta. Nakon što je testo odmorilo, razvucite ga u obliku pice prema želji.
Dodajte omiljene sastojke za picu i pecite u prethodno zagrejanoj rerni oko 15-20 minuta, ili dok korica ne postane zlatno smeđa.
Testo za picu može se praviti i sa integralnim brašnom, a ovo je jedan od recepata:
Recept za testo za picu od integralnog brašna:
* 2 šolje integralnog brašna
* 1 kašičica suvog kvasca
* 1/2 kašičice soli
* 1 kašika maslinovog ulja
* 3/4 šolje tople vode
Postupak:
Pomešajte integralno brašno, suvi kvasac i so u posudi. U tu smesu dodajte maslinovo ulje i postepeno dodajte toplu vodu dok ne dobijete mekano testo. Mesite testo dok postane glatko i elastično.Pokrijte posudu s testom krpom i ostavite da odmara na toplom mestu oko jedan sat ili dok se udvostruči.
Dalje je sve isto, testo oblikujete po želji i dodate sastojke koje volite. Rernu prethodno zagrejte do oko 250 stepeni Celzijusovih. Integralno testo za picu će dodati bogatstvo ukusa i teksture vašoj pici. Uživajte u pripremi zdrave i ukusne pice.
Posna pica
Tokom posta mnogi misle da moraju da se odreknu omiljene hrane. Danas postoji dosta biljnih alternativa, a tokom posta možete uživati i u pici. Najpre je neophodno da imate posno testo za picu, a ono uglavnom i jeste od posnih sastojaka.
Možete koristiti ove sastojke da napravite testo:
* 2 šolje brašna
* 1 kašičica suvog kvasca
* 1/2 kašičice soli
* 1 kašika maslinovog ulja
* 3/4 šolje tople vode
Kako se pravi posna pica
Recept, takođe uobičajen. U većoj posudi, pomešajte brašno, suvi kvasac i so. Dodajte maslinovo ulje i postepeno umešajte toplu vodu dok smesa ne postane glatka i elastična. Premesite testo na pobrašnjenoj površini oko 5-10 minuta. Ostavite testo da odmara na toplom mestu oko jedan sat, dok ne udvostruči svoj obim. Nakon što se testo udvostručilo, istanjite ga na pripremljenoj površini.
Pecite picu u prethodno zagrejanoj pećnici na 220 stepeni Celzujusovih oko 15-20 minuta, ili dok testo ne postane hrskavo i zlatno smeđe boje.
Sastojci za posnu picu:
Kada je reč o posnoj pici, možete razmisliti o kombinacijama poput pice sa pečurkama, crnim ili zelenim maslinama, paprikama i svežim povrćem poput spanaća, rukole ili crnog luka. Takođe, veoma ukusan dodatak može biti i sušeni paradajz ili kukuruz sećera.
Takođe, možete razmotriti posne varijante sa biljnim sirom ili tofuom umesto tradicionalnog sira. Osim toga, sada postoje i biljne verzije parizera koje takođe možete koristiti. Uvek su tu i origano, bosiljak, ruzmarin i drugi suvi začini.
Pročitajte još: