VRBAS – U Vrbasu su u toku I “Teodorini dani”, kulturna manifestacija osmišljena da promoviše i zainteresovanoj javnosti približi srednjovekovno nasleđe grada, koje se vezuje za arheološko nalazište Šuvakov salaš – Klisa. Na ovaj način Gradski muzej, ustanova koja je osmislila i realizuje “Teodorine dane”, pokušava da identitetu Vrbasa utisne još jedan značajan pečat i učvrsti njegovu poziciju na turističkoj mapi Srbije i regiona.
Prvog dana manifestacije program je počeo muzičkim nastupom Mine Momčilović Belić, koja je muzicirala na harfi, a nastavljen je okruglim stolom sa temama vezanim za srednjovekovni Vrbas. Naime, “Teodorini dani” ove godine upućuju na 27. septembar 1387. godine kada je prvi put u pisanim izvorima zabeležen pojam srednjovekovnog Vrbasa – Orbaspalotaje. Manifestacija je označena imenom Teodore sa idejom da najširu javnost upozna sa istorijskom činjenicom da je ćerka srpskog kneza Lazara Hrebeljanovića bila prva žena Nikole mlađeg Gorjanskog, velikaša kome je kraljica Ugarske Marije u znak zahvalnosti, upravo na navedeni datum, darovala tadašnji Vrbas i druge posede. Eminentni stručnjaci, između ostalih dr Đura Hardi, Vesna Todorović i Mr Dragan Stanojević, govorili su upravo o velikaškoj porodici Gorjanski srednjovekovnom Vrbasu, o liku Jelene Lazarević – Balšić u proznom delu “DESPA” Nikole I Petrovića Njegoša, kao i na teme “Ruža bagrenolika i krin poljski, simboličke predstave kneza Lazara kao mučenika” i “Freska Boj na Kosovu u hramu u Starom Vrbasu”, što je izazvalo prilično interesovanje Vrbašana i njihovih gostiju.
“Manifestacija ‘Teodorini dani’ našla je svoje mesto u Strategiji razvoja kulture opštine Vrbas i dobili su podršku lokalne samouprave. U narednom koraku planiramo formiranje Saveta za organizaciju ‘Teodorinih dana’, tela koje će se baviti osmišljavanjem i kreiranjem programa manifestacije. U tom telu svoje mesto treba da ima i Turistička organizacija opštine Vrbas, kako bi što bolje promovisali i upoznali javnost sa ‘Teodorinm danima’. Hoćemo da približimo Vrbašanima i svim našim posetiocima srednjovekovno kulturno nasleđe grada, upoznamo ih sa njim, ali i da damo doprinos razvoju turizma, zbog čega kao jedan od rezultata u budućnosti očekujemo i fizičko povezivanje arheološkog nalazišta Šuvakov salaš i današnjeg Vrbasa biciklističkom stazom. Želja nam je da danas arheološko nalazište, nakon delimične rekonstrukcije crkve koja se tamo nalazila i oživljavanja tog prostora, u budućnosti bude turistički lokalitet”, pojasnila je osnovne ideje prilikom osmišljavanja “Teodorinih dana” Vesna Grgurović, arheolog i rukovodilac Gradskog muzeja Vrbas. Prema njenim rečima, interesovanje za rekonstrukciju crkve na Šuvakovom salašu jasno je iskazala i Srpska pravoslavna crkva u Vrbasu.
Prve “Teodorine dane” u Gradskom muzeju otvorila je Tijana Aleksić, zamenica predsednika opštine Vrbas.
“Zadovoljstvo nam je što možemo da podržimo manifestaciju poput ove, ona donosi mogućnost da upoznamo bolje činjenice kako se razvijao Vrbas kroz srednji vek, ali i mogućnost da naš grad postane turistički zanimljiviji za mnoge goste iz susednih gradova i okruženja. Opština Vrbas spremna je da bude podrška svemu što osnažuje i bogati kulturni identitet grada”, rekla je ovom prilikom Tijana Aleksić, zamenica predsednika opštine Vrbas.
Danas na programu “Teodorinih dana” su dečije radionice “Ruža i krin kao simboli kraljeva”, kao i projekcija filma Put posut ružama.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.