TENT A dobio moderno postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova – Ulaganje od oko 215 miliona evra

TE Nikola Tesla A dobio je moderno postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova, a na ceremoniji primopredaje rečeno je reč o najvećem ekološkom projektu, koji je realizovan u nekoj termoelektrani u Evropi u ovom momentu.
Kako je dodala ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, ovo postrojenje izgrađeno je sinergijom srpskih i japanskih stručnjaka i primenom savremenih tehnologija, navedeno je na sajtu Vlade.
Naglasila je da “energetski sistem Srbije od danas može da se pohvali termoelektranom koja po ekološkim standardima može da se meri sa modernim termoelektranama bilo gde u Evropi“. Prema njenim rečima, emisije sumpor-dioksida biće smanjene čak 30 puta, a emisije praškastih materija će biti značajno redukovane, “što znači da će građani Obrenovca, okolnih mesta i Beograda imati značajno kvalitetniji vazduh”.
Đedović Handanović je ukazala na to da pomenuto postrojenje, u koje je uloženo približno 215 mil EUR, nema samo ekološki, već i energetski značaj.
Ona je rekla da TENT A, zajedno sa TENT B, na kojem će postrojenje za odsumporavanje biti završeno naredne godine, proizvodi oko polovinu električne energije u Srbiji, dodavši da su ovi energetski objekti ključni za stabilno snabdevanje građana i privrede.
– Smanjenjem emisije štetnih gasova produžili smo radni vek termoelektrane i obezbedili sigurnu proizvodnju, a ta energija biće nam preko potrebna dok ulažemo u vetroparkove, solarne elektrane i nove hidroelektrane, od kojih se neke već grade, a druge su deo naših budućih planova – poručila je ministarka.
Đedović Handanović je istakla da projekat odsumporavanja na TENT A predstavlja važan deo bilateralne saradnje sa Japanom, pri čemu je izrazila uverenje da ona u budućnosti može da bude proširena novim inicijativama.
– Već vodimo razgovore i sa Vladom Japana i JICA, koje su zainteresovane za izgradnju reverzibilne hidroelektrane Bistrica. Ono što je TENT A za Srbiju danas, u smislu stabilnosti snabdevanja, to će u narednim decenijama biti RHE Bistrica – predočila je ona i dodala da zato “za taj novi projekat tražimo pouzdane partnere iz sveta koji mogu da obezbede tehnologiju, povoljno finansiranje, efikasnost, kao i najviše ekološke standarde”.
Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović ocenila je da je značaj ovog projekta za Beograđane veliki, posebno imajući u vidu da su termoelektrane u Obrenovcu, prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, među najvećim izvorima emisija zagađujućih materija.
Ministarka je objasnila da će se, zahvaljujući ovoj investiciji, praškaste materije svesti na evropske standarde, a mnogostruko će se smanjiti godišnje emisije sumpor-dioksida, koji će se prerađivati u gips, što je u skladu sa principom cirkularne ekonomije.
Parlamentarni zamenik ministra spoljnih poslova Japana Jasuši Hosaka izrazio je zadovoljstvo zbog toga što je ovo prvi projekat u Srbiji koji se realizuje uz zajam u japanskim jenima.
– Ovaj projekat je važan za unapređenje zelene tranzicije u Srbiji i nastavićemo da pružamo podršku na njenom putu ka dekarbonizaciji – rekao je on, pri čemu je iskazao želju da ovaj projekat postane simbol prijateljstva Srbije i Japana kao što je to bio slučaj sa žutim autobusima koji su prošle godine završili svoj dvadesetogodišnji rad.
V.d. generalnog direktora EPS-a Dušan Živković rekao je da je u postrojenje ugrađena najsavremenija oprema renomiranih proizvođača.
Živković je objasnio da je u pitanju tehnologija odsumporavanja dimnih gasova vlažnim postupkom u kojem se koristi kreč, a nusproizvod ovog postupka je gips, dodavši da se očekuje godišnja proizvodnja gipsa od približno 250 miliona tona.
– Isto postrojenje gradi se i na TENT B. Završetkom tog projekta krajem naredne godine definitivno ćemo staviti tačku na pitanje emisija štetnih gasova na EPS-ovim velikim blokovima TENT i TE Kostolac, koji proizvode približno 90% električne energije iz termoelektrana – rekao je on.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.