Ministarka poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković izjavila je da su na sastanku, povodom situacije u mlekarstvu, prvi put sedeli predstavnici od primarnog proizvođača, prerađivača do trgovinskih lanaca.
– Ovakvim sastanci su odlična prilika da se čujemo. Država se ozbiljno i odgovorno ponela u 2022. godini, koja je bila ekonomski nepredvidiva. Sada imamo veliku tržišnu borbu, koja se ogleda u svim segmentima. Ovde je eskalirala. Imamo puno problema. Počeli su problemi u 2022. zbog toga što je država zamrzla cenu mleka zbog građana, mleko proizvedno u Srbiji je izvezeno, onda smo bili prinuđeni da ga uvozimo, došlo do povećanog uvoza mleka, mlekare imaju zalihe, naši proizvođači imaju mleko, njima se spušta cena – to su neke stvari o kojima smo razgovarali – rekla je Tanasković gostujući na RTS-u.
Ona napominje da su čuli puno saveta i problema tako da će država odgovorno pristupiti tome.
– Preuzeli smo na sebe da to iskontrolišemo. Prelevmani su teška mera jer mi smo evropski orijentisana država otvorenog tržišta i to treba odbraniti, ali je situacija da mi moramo da branimo svoje tržište koje je poremećeno – istakla je Tanasković i dodala:
– Imate proizvođača koji imaju mleko, a nemaju kome da ga daju u otkup jer su mlekare pune zaliha i to mora da se reši.
Prema njenim rečima, mlekari su pokazali konstruktivan pristup.
– Smatram da to jeste način kako da prevaziđemo probleme. Prvi put se sistemski bavimo rešenjem problema. Kada dođe neko i kaže – dajte mi pare, to nije rešenje, hajde da vidimo gde su konkretni problemi. To je dobar pristup ako hoćemo da popravimo stočarstvo – ukazuje Tanasković i naglašava:
– Povećali smo premiju po litri mleka sa 10 na 15 dinara, to je ukupno uvećanje na godišnjem nivou od 4 milijarde, povećali smo subvenciju po grlu, sa 25 na 30.000 dinara, što je oko 2 milijarde ukupan izdatak koji je veći u odnosu na prethodnu godinu. Predsednik je pričao nedavno da hoćemo, u smislu povećanja stočnog fonda, da idemo sa finansiranjem 50 odsto kupovine novih steonih junica. Na razgovorima koje sam u proteklom periodu imala sa proizvođačima neki od njih smatraju da bi bolja i efikasnija mera da one proizvođače koji zadrže žensko tele finansiramo u četiri kvartala po 25.000 dinara, što smo rekli – neka bude opciono.
Prema njenim rečima to je ostalo da se formalizuje kroz uredbu.
Prvi put su, dodaje, učesnici sastanka imali priliku da kažu onima koji su njihovi partneri u poslu, poput Imleka, šta ih muči.
Kada je reč o dinamici isplate subvencija sprovedenih u 2022. godini, ministarka Tanasković je rekla da je već isplaćen novac za organsku stočarsku proizvodnju.
– Onda ide isplata genetike, u drugoj nedelji marta plaćamo subvenciju za tov i voće, u trećoj nedelji marta vinarijama i destilerijama, a do kraja marta platićemo primarnu biljnu i stočarsku proizvodnju – zaključila je ministarka poljoprivrede.
Povodom prolećne setve, ministarka je rekla da potrebnog repromaterijala ima dovoljno, što, kako kaže, nije bila situacija prošle godine.
– Cena đubriva je pala, od 32 odsto pa do osam odsto, u zavisnosti od vrste. Seme je skočilo u odnosu na prošlu godinu. Sada je bitno da nam vremenski uslovi budu naklonjeni – rekla je ministarka za Novosti.
Ona je istakla da je veoma zadovoljna rezultatima koje je ostvario sajt eAgrar.
– Do sada su 132.000 poljoprivrednika uzele parametre sa eID. Mislim da je to odličan odličan podatak. Mi smo krenuli 16. januara sa izdavanjem parametara za eID broj. Sad idemo u neke nove korake, koji treba do kraja marta da bazu RPG popune i da krenemo u nove mere. Ideja je da poljoprivrednici svoja stanja ažuriraju. Da u registru Uprave za veterinu provere pravi broj životinja HID koji oni imaju na farmi, te da se to koriguje, ukoliko postoji potreba. To je nešto na šta ću ja apelovati – kaže Tanaskovićeva.
Ona smatra da će eAgrar da reši probleme koji su nastajali u vezi sa regresiranjem goriva.
– NIS je izdavao kartice i zato je taj deo išao samo na njihovim pumpama. Država je prošle godine davala regres, jer je subvencija po hektaru bila 6,000 dinara, plus 2,000 dinara za gorivo. U poslednjem kvartalu 2022. godine dato je još 1,000 dinara za gorivo – kaže ministarka.
Tehnološki nivo naše poljoprivrede se može unaprediti, a u ministarstvu postoje planovi za to, smatra Tanaskovićeva.
– Imamo SCAP projekat, koji spovodimo u saradnji sa Svetskom bankom, gde upravo realizujemo razvoj, modernizaciju i mehanizaciju. Svaki treći traktor je kupljen preko ovog projekta. Imaju 50 odsto bezpovratno, 40 odsto od kreditne linije i ostatat koji bi sami prizvođači finansirali. Tu je i IPARD, koji naši poljoprivrednici nisu mnogo koristili. Sve što je grant, treba iskoristiti i potrošiti – mišljenja je Tanaskovićeva.
Po pitanju navodnjavanja, ministarka kaže da je država obezbedila sredstva u Abu Dabi fondu, koja nisu mnogo korišćena, dok je najveći problem, kako kaže, u pravno-imovinskoj dokumentaciji.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.