BEOGRAD – Ulaganja u mlade talente i u budućnost mladih jedan je od prioriteta Vlade Srbije a u tom smislu veliku pažnju posvećujemo i dosta ulažemo u digitalizaciju, izjavio je Milan Dobrijević, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija otvarajući konferenciju “Kreiranje i razvoj talenata – odgovornost obrazovnog ili poslovnog sektora”.
Dobrijević je pojasnio da su, kada je o digitalizaciji reč, kroz projekat “Povezane škole” stvoreni svi preduslovi za potpunu digitalizaciju obrazovnog sistema kako u osnovnim tako i u srednjim školama.
– Radi se o jednakim uslovima za sprovođenje digitalne nastave u svim krajevima naše zemlje, što znači da će i mladi iz ruralnih predela dobiti jednaku mogućnost digitalnog obrazovanja kao i oni u urbanim sredinama, naveo je Dobrijević.
Prema njegovim rečima, veoma je važan i razvoj kadrova u skladu sa potrebama tržišta rada i iz tog ugla Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija u poslednjih pet godina ulaže u razvoj i podršku takmičenjima u oblastima informatike, računarstva, matematike i fizike, jer su upravo STEM nauke i STEM kadrovi ono što je rastuća potreba tržišta rada.
– Moramo kontinuirano raditi na stalnom unapređenju i infrastrukture i obaveznog obrazovnog procesa ali moramo i razumeti i mi i našsi mladi talenti i mlade generacije uopšte, da je moderno vreme donelo celoživotno učenje kao obavezu a posebno u tehnološkim oblastima, naglasio je Dobrijevcih.
Koliko je stalno učenje neophodno, potvrđuje i menadžerka razvoja u “Ol for ol” (All For All – AFA) organizaciji, organizatoru današnje konferencije, Valentina Čolić Mihajlović.
Ona navodi da se životni vek znanja danas ubrzano skraćuje i sada je znatno manji od pet godina.
– To znači da se znanja i veštine potrebni za tržište rada menjaju u toku jednog obrazovnog ciklusa, recimo tokom studija na fakultetu. Zato je važno da se i poslovna zajednica uključi u stvaranje i razvoj talenata i da radi zajedno sa obrazovnim sektorom, naglašava Čolić Mihajlović.
U Srbiji se u brizi o talentima i zadržavanju u zemlji vidi napredak, ističe ona, i objašnjava da se to ogleda u sve većoj saradnji privrede i obrazovanja, činjenici da različiti fakulteti potpisuju ugovore o saradnji sa kompanijama za prakse, gostujuća predavanja i slično.
– Povećava se i transparentnost na tržištu rada, mladi mnogo lakše mogu da dođu do informacija kako će izgledati njihovi poslovi, tako da se smanjuje gubljenje talenata i šetanje od posla do posla, od kompanije do kompanije i od zemlje do zemlje, kaže Valentina Čolić Mihajlović.
Navodi da je posebno dobra situacija u IT sektoru u kome zaposleni imaju mnogo više mogućnosti da rade i ostanu u Srbiji
– S druge strane je i činjenica da se tžište rada otvorilo i za rad na daljinu pa mnogi mogu da ostanu ovde i uživaju benefite života u Srbiji a da rade za strane plate, ističe sagovornica.
Dodaje da je današnji skup organizovan kako bi se pozvao poslovni sektor da se više uključi u stvaranje talenata i davanje znjanja a obrazovni sektor da postane agilniji i brže se prilagođava promenama na tržistu rada.
Iz ugla poslovnog sektora, rukovodilac Centra za edukaciju i direktor Poslovne akademije Privredne komore Srbije Mirjana Kovačević je ocenila da je 70 odsto odgovornosti za stvaranje i razvoj talenata na obrazovnom, a 30 odsto na poslovnom sektoru.
Prema njenim rečima, pomoć je u ovoj oblasti naročito potrebna malim i srednjim preduzećima jer ona najčešće i nemaju kadrovske službe, a struktura naše privrede je takva da preduzeća iz ovog sektora čine ogromnu većinu.
– Sve aktivnosti obrazovnog sektora u smislu profesionalne orjentacije, karijernog vođenja i savetovanja doprinose da se identifikuju talenti, rekla je ona i ocenila da je neophodno da se uspostavi blagovremena saradnja obrazovnog sistema i privrede.
– Zato radimo na razvoju dualnog obrazovanja. Najviše da bi se mladi tokom šskolovanja upoznali sa svetom rada i onim što ih čeka kada počnu da rade i to obrazovanje nije samo u skladu sa potrebama privrede nego i mladih, istakla je Mirjana Kovačević.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.