Danski pisac Hans Kristijan Andersen 1838. godine putovao je Dunavom kroz Srbiju, i u svojim spisima tada spomenuo postojanje tajnog tunela ispod Dunava koji povezuje Petrovaradin sa Novim Sadom.
O postojanju ovog tunela postoje brojne teorije, ali u istorijskim izvorima nema nikakve potvrde da išta takvo postoji ispod dunavskog dna. Na mapama ne postoji ucrtan tunel, nema ni traga da je bilo pokušaja da se napravi, ali zagovornici ovih teorija tvrde da to ne mora ništa da znači jer su pre Austrougara ovde bili Turci, Rimljani, Kelti, koji su mogli biti graditelji ovakvih tunela.
Pretpostavka o tunelu ispod moćne reke kao što je Dunav zvuči neverovatno, ali ne i nemoguće. Kao primer možemo uzeti tunel ispod Eufrata, koji je sagrađen tako što je reci skrenut tok. Nakon što je tunel sazidan, sve je ponovo vraćeno na svoje mesto. Trajanov most u Đerdapskoj klisuri izgrađen je skretanjem toka Dunava privremenom zemljanom branom. U takvom koritu, oslobođenom vode, bilo je moguće iskopati tunel dubine oko tri metra, obložiti ga glinom i ozidati.
Legenda kaže da se u tajni tunel ispod Dunava moglo ući iza oltara crkve Svetog Jurja u Petrovaradinu, i njime doći do crkvice Svetog Ivana Nepomuka na Mostobranu – Brukšancu (novosadska strana). Na Dunavskom keju, ispod Spomenika žrtvama racije, uz samu obalu, stoji i danas vidljivi ostatak Mostobrana – jedna manja kula (okruglu kameni stub sa zaobljenim vrhom). Ovaj kameni stub, izgrađen 1831, služio je za merenje vodostaja na pristaništu. To je jedini ostatak nekadašnjeg Mostobrana, koji je od 1694. bio sastavni deo Petrovaradinske tvrđave. Bilo je to utvrđenje sa bedemima i kapijama okrenuto prema gradu, a ravnom osnovom ka Dunavu. Služilo je za zaštitu mosta, a delimično i tvrđave.
Kroz tunel ispod Dunava navodno je poslednji prošao jedan austrougarski oficir 1912, i na rukama s jedne na drugu stranu preneo svoju ljubavnicu. Istovremeno se tunel počeo obrušavati, te se ljubavni par jedva izvukao živ. Kroz tunel je navodno prošao i poslednji austrijski car Karlo I sa suprugom Zitom. Pojedini starosedeoci u poznim godinama života su se kleli da postoji ovaj tunel, ali se u njihovim pričama obično prepliće stvarnost sa legendom.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.