Na tržište Kine od danas će iz Srbije bez carina moći da se izvoze sveže jabuke, borovnice, suve šljive, džemovi, semenska roba i juneće meso, dok će smrznute maline, ostale vrste mesa i mlečni proizvodi biti u bescarinskom režimu za 10 godina prema pisanju Bloomberg Adria.
Ovo je rezultat Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, koji je stupio na snagu 1. jula.
Ono gde Srbija ima određene komparativne prednosti jesu prehrambeni proizvodi, odnosno proizvodnja žitarica – ratarske kulture, kao i proizvodi mlečne industrije i određene vrste mesne industrije. U bescarinskom sistemu na putu do kineskog tržišta su i proizvodi hemijske industrije, među kojima su preparati za ulepšavanje i određeni preparati za čišćenje koji se svakodnevno koriste.
U narednih pet do 10 godina bescarinski izvoz biće moguć za 30 odsto proizvoda čija će se carina godišnje smanjivati od 20 do 10 odsto.
Roba koja će biti oslobođena carina za pet godina, godišnje će imati umanjenu carinu za po 20 odsto, dok će roba koja će biti bez carina za 10 godina, do tada imati godišnje smanjenje carina za po 10 odsto.
Trajno će carinama biti zaštićeno 10 odsto najosetljivijih proizvoda iz Srbije, pre svega poljoprivrednih. Važna činjenica je i da više od 50 odsto proizvoda koji se plasiraju u Kinu mora da bude proizvedeno u Srbiji.
Uvoz robe iz Kine
Za pet godina Srbija će na tržište Kine bez carina prodavati vina, kao i neke druge proizvode i fermentisana pića. Iz ove liberalizacije su izuzeti kukuruz, suncokret, suncokretovo ulje, pšenica, kao i pšenično brašno. Te proizvode je Kina tradicionalno zaštitila i ne želi da oni imaju poseban status sa bilo kojom zemljom.
Sporazum o slobodnoj trgovini između Vlade Srbije i Vlade Kine, potpisan u Pekingu, 17. oktobra 2023. On omogućava preferencijalni pristup kineskom tržištu za proizvode srpskog porekla.
Povlašćeni pristup proizvoda srpskog porekla tržištu sa više od 1,4 milijarde stanovnika stavlja kompanije iz Srbije u mnogo bolji položaj u odnosu na kompanije iz Evrope i okruženja i trebalo bi da dovede do značajnog povećanja izvoza, proširenja investicionih i proizvodnih kapaciteta u našoj zemlji, ali i povećanja konkurentnosti.
Proizvodi koji dolaze iz Kine u Srbiju postaće jeftiniji za naše proizvođače i prerađivače, imajući u vidu da mi godinama imamo visok rastući deficit sa Kinom, da će se ta struktura malo poboljšati.
Ukoliko određena roba koja dođe iz Kine bude u Srbiji još konkurentnija i na neki način preplavi ovo tržište, u takvim situacijama postoje mehanizmi zaštite, a to je da postoji mogućnosti da se vrate carine na nivo koji je već postojao pre uspostavljanja ovog sporazuma.
Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Kine u 2023. bila je 6,09 milijardi dolara, od čega je 1,2 milijarde dolara činio izvoz iz Srbije.