30. maj je Svetski dan borbe protiv multiple skleroze, kojim se širom sveta skreće pažnja na ovu ozbiljnu bolest i neophodnost lečenja obolelih. Bolesti koja zahvata centralni nervni sistem i koja ima veoma nepredvidiv i promenljiv tok. Od multiple skleroze u svetu boluje oko 2.5 miliona ljudi, dok je u Srbiji registrovano oko 9.000 osoba sa ovom bolešću.
Društvo MS Srbije ima 30 lokalnih udruženja pacijenata koja funkcionišu širom Srbije. Poteškoće koje osobe sa multiplom sklerozom imaju ne mogu se svesti samo na one zdravstvene, jer one i te kako pogađaju i njihov psihološki i socijalni svet. Upravo iz ovih razloga, Društvo MS Srbije svim osobama koje pate od ove bolesti, kao i članovima njihovih porodica već preko 15 godina pruža mogućnost da dođu u savetovalište, kroz koje je već prošao veliki broj pacijenata i njihovih bližnjih.
Nove terapije, koje postaju dostupne i kod nas, usporavaju progresiju bolesti, smanjuju učestalost relapsa i značajno unapređuju kvalitet života obolelih, što je važno, jer MS tokom vremena ima tendenciju akumulacije onesposobljenosti, te se pacijenti tokom godina bore sa različitim problemima vezanim za fizičko, socijalno i mentalno zdravlje.
Osam inovativnih lekova
Republički fond za zdravstveno osiguranje je 2020. godine uspeo da obezbedi čak sedam inovativnih lekova za lečenje multiple skleroze, dok je ove godine, pacijentima, odmah nakon njegovog registrovanja u EU, obezbeđen i osmi inovativni lek namenjen lečenju sekundarno-progresivne multiple skleroze, najtežeg oblika ove bolesti, istakao je dr Željko Popadić, Zamenik direktora Sektora za lekove i farmakoekonomiju u RFZO.
Zapravo, rana intervencija je ključna u slučaju svakog pacijenta. Terapijske opcije su širokog spektra i kao takve ostavljaju mogućnost da se nađe najbolja opcija za svaku osobu sa multiplom sklerozom za koju je terapija indikovana.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.