Svetska nedelja dojenja: Edukacija je 70-80% put ka uspešnom dojenju

NOVI SAD – Svetska nedelja dojenja se obeležava svake godine u oko 70 zemalja sveta u prvoj nedelji avgusta pod različitim sloganom. Ove godine slogan pod kojim je istaknut značaj ove prirodne prakse glasio je: “OMOGUĆIMO DOJENJE – napravimo razliku za zaposlene” sa ciljem informisati – učvrstiti – angažovati – podstaći.

Svetska nedelja dojenja u Novom Sadu ove godine je obeležena besplatnim seminarom za trudnice pod nazivom „Saznaj-Nauči-Usvoji-Primeni“. Seminari su održani: prvog avgusta u Kulturnom Centru Novog Sada, četvrtog avgusta u Kulturnom centru „Lukijan Mušicki“ Temerin i šestog avgusta, kao predzadnji dan, online za sve koje nisu mogle da prisustvuju iz regiona i šire. Kroz dvočasovni program, organizatorka je podelila znanje stečeno u 27 godina iskustvenog rada, predočila situacije iz prakse, i demonstrirala dojenje na modelu. Učesnice su takođe imale mogućnost vežbanja dojenja na modelu. Svi prisutni su dobili vredne poklone od partnera i sponzora seminara.

Foto: Privatna arhiva

Tim povodom razgovarali smo sa Slađanom Crvenkov, višom medicinskom sestrom, autorkom edicije knjiga “Treba znati”, saradnikom časopisa i magazina o roditeljstvu, konsultantom u pisanju knjiga na temu vantelesne oplodnje i idejnim organizatorom ovih besplatnih edukacija kroz seminare uz podršku preko dvodecenijskih prijatelja.

„Majčino mleko je od neprocenjive vrednosti i nema nijednu manu.“ istakla je sagovornica.

Na pitanje koje su najvažnije prednosti dojenja, Slađana je rekla da je u periodu razvoja deteta, majčino mleko najvažnija hrana, kao i da je dojenjenje najlepši akt kojim dete iskorišćava mleko nastalo u grudima majke. Pored toga što dojenje predstavlja najprirodniji, najhigijenskiji, najudobniji i najjeftiniji način prehrane deteta, humano mleko ima: veliku hranjivu vrednost i zaštitnu ulogu – štiti dete od infekcija i alergija jer sadrži niz sastojaka neophodnih za razvoj imunološkog sistema deteta.

„Dojenje ima veliku psihološku prednost i za majku i za dete. Kod majke jača materinsku ljubav i povezanost s detetom, dok detetu pruža osećaj sigurnosti, utiče na razvoj centralnog nervnog sistema i čitavog niza emotivnih funkcija.“

Foto: Privatna arhiva

Lično iskustvo u praksi je pokazalo da je u prvoj poseti porođenoj ženi koja se edukovala najbolje prisustvovati podoju i propratiti da li stečeno i usvojeno znanje dobro primenjuje. Kod žene koja se nije edukovala potreban je razgovor pa praktični rad – uputiti je, pronaći adekvatan položaj udoban i za majku i za bebu,  prisustvovati podoju, pokazati majci položaje za podrigivanje, kao i pokazati manuelnu tehniku izmlazanja (gde dosta majki koje nisu edukovane pogreše) rekla je Slađana Crvenkov za portal Vojvodina uživo.

U drugoj poseti treba porazgovarati s majkom da li je sve prošlo uspešno, da li ima nedoumica i sagledati opet podoj, da li sve ispravno radi – mislim na plasiranje bradavice, hvat bebe, praćenje akta sisanja a u kasnijim posetama zavisno od zatečene situacije.

Najčešće poteškoće pri dojenju su u vezi sa nadutošću dojki, uvučenim bradavicama, pojavom ragada i evntualno upalom dojki. „Dobra edukacija i pravovremena informisanost je prva pomoć“ naglasila je sestra Slađana. Kod žena koje su dobro edukovane takođe može doći do problema, tada je dovoljno da zna da prepozna i da na vreme reaguje samostalno ili pozivom patronažne sestre.

„Dobra edukacija može biti 70-80% put ka uspešnom dojenju.“

Žena nije ta koja “samo doji”, važno je prisustvo partnera, podrška, lepa reč, pohvala za uspešno dojenje, veliko razumevanje, istakla je sagovornica.

U periodu dojenja važna je podrška i partnera, ali ne treba zanemariti  i podršku porodice, zdravstvenih radnika. Tate mogu znatno olakšati partnerki tako što će biti uz ženu u prvim danima, te dok doji stimulisati bebu da bude aktivnija na dojci (imajući u vidu da su novoriđenčad pospana prve dve nedelje), držati bebu da podrigne, prepoviti.

Na pitanje da li podržava dojenje na javnom mestu, Slađana je odgovorila da smatra da je to stvar ličnog izbora. Podržavam dojenje na bilo kom mestu rekla je i dodala, evntualno, samo u restoranima, uz zaštitu ili u namenskoj prostoriji označenoj kao mesto za dojenje.

Kada smo je na kraju intervjua pitali da li postoji neki poseban savet koji bi želela da podeli sa novim majkama u vezi sa dojenjem, ona je rekla: „Edukacija od stručnih lica koji će vam dati informacije i primere iz prakse jer na primeru se najbolje uči.“

Foto: Privatna arhiva

„Čitanje literature sa stručnim recenzijama, ispisanih rukom lekara specijaliste ili strukovne meducinske sestre s minimum 10 godina iskustva u radu na terenu. Nije dovoljna samo teorija u edukaciji, već i praksa. Svakako, što manje traženje saveta preko društvenih mreža, vera u sebe i svog izabranog lekara pedijatra“, zaključila je viša medicinska sestra Slađana Crvenkov.

Ovaj seminar je privukao mnogo budućih roditelja iz Novog Sada i okolnih mesta kroz prethodne godine. Lokacije ranijih seminara uključuju gradsku plažu Štrand, Spens, Kulturni centar u Katoličkoj Porti, tržne centre u Beogradu, Apex Centar kod Danice Nešić u Bačkoj Palanci, kod „Mamin Dar“ u Novom Pazaru i druge.

Seminari se redovno održavaju svake godine, pružajući vredne informacije i podršku budućim majkama i očevima tokom posebnog perioda očekivanja deteta. Cilj je da se podrži i unapredi dojenje kod trudnica i da se zajednica edukuje o važnosti ove prirodne prakse. Buduće majke iz Novog Sada i okolnih mesta redovno imaju priliku da se pridruže ovim edukativnim događajima, a organizatori i partneri obećavaju još mnogo zanimljivih iznenađenja i seminara u budućnosti.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.