Prosečan čovek u svom životu iskusi dve do tri značajne veze. To znači da će barem dve od tri završiti rastankom. Bilo da je u pitanju raskid veze od par meseci ili razvod braka od deceniju ili više, to je jedna od najvećih trauma kroz koju prolazimo kao ljudska bića.
Zapravo, istraživanja potvrđuju da iskustvo razočaranja zbog prekida ljubavne veze izaziva stres jednak gubitku člana porodice.
Šta je svesno razdvajanje?
Možda ste čitali o razvodu Gvinet Paltrou (Gwyneth Paltrow) odnosno kako su se ona i njen tadašnji suprug odlučili za kasnije najpopularniji metod razvoda u svetu, metod svesnog razdvajanja (Consious Uncoupling). Ovaj naziv se takođe u poslednje vreme pojavljuje u stranim filmovima i serijama koje mnogi pratimo.
Šta ako ljubavne veze ne moraju da završe bolom i dugogodišnjom patnjom… Šta ako ne morate da se ugojite dvadeset kilograma od tuge ili ponovo počnete da pušite od stresa… Šta ako se probudite i potpuno osvešćeno zahvalite na svemu lepom zajedno proživljenom i date jedno drugom slobodu za razvoj i napredak na daljem putu?
Vreme je da preispitamo način na koji doživljavamo rastanak.
Svi smo u manjoj ili većoj meri robovi ideje da naš odnos mora da traje do kraja života. Ovo je jedan od najvećih društvenih narativa. Društvo nam ispira mozak pa tako mnogi osećaju krivicu i sramotu kao da su u nečemu važnom podbacili. Sramota je društveni konstrukt, nju osećate kada neko spolja narušava vaše standarde a krivicu kada sami, iznutra ugrožavate sopstvene standarde.
Zato, kada se osećate loše, upitajte sebe čijim standardima sam podlegao ili podlegla sada?!
Tako ćete doći do najstarijeg od svih mitova o ljubavi, koji seže u vreme pre 400 godina i smešten je u Veneciji, Italija. U to vreme, polovina dece umirala je od bolesti pre svog 16-tog rođendana a životni vek je trajao oko 40 godina. Promovisanje ove ideje je prvo, davalo deci bolje šanse za opstanak a drugo, jeste rigidna klasna struktura odnosno, velika verovatnoća da ćete ako se se rodili siromašni, tako i umreti osim ako se ne udate bogato. Dakle, jedina realna šansa da izađete iz začaranog kruga je bila brak. Zato je literatura toga vremena zasnovana upravo na ovom mitu bila jedini beg od surove svakodnevice i ujedno nada u bolji život.
Kako da preispitate stara uverenja koja vam ne služe?
Svet se zapanjujuće brzo menja. Zašto, ako smo spremni da radimo na sebi u svim segmentima života i učinimo ovaj svet boljim mestom za život, zapostavljamo ljubav. Ako smo toliko značajno promenili celokupan način života, radne navike, karijere, način ishrane, odevanja, školstvo isl. zašto ne menjamo i ciljeve ljubavnih veza u koje ulazimo?
Istina je da se ljudi katkad menjaju i razvijaju u smerovima koji njihovim partnerima nisu bliski i da jedini zajednički interes može ostati briga o dobrobiti dece ukoliko ih imaju. Takvi brakovi partnere zapravo samo koče i zadržavaju u mestu koje su odavno prerasli.
Razmislite da li je vaša poslednja veza ili brak predodređena da bude samo deo putovanja vaše duše dok nešto ne naučite jedno od drugog i ne razvijete se za sledeću etapu svog života.
Odavno materijalni i/ili socijalni status muškarca ili žene nije kriterijum za izbor nego želimo ravnopravnog parnera, srodnu dušu s kojom možemo da ostvarimo bolji kvalitet života. Stoga, ne čini li se prirodnijim i više u ravni sa emocijom ljubavi da kada to više nije slučaj, oslobodimo jedno drugo.
Nakon što prestanu da budu srećni, partneri često dugo ostaju u nezadovoljavajućoj zajednici misleći da će rastankom potvrditi neuspeh, da će morati da se umešaju advokati, da će deca patiti… To verovanje proizilazi iz velikog broja teških i neprijateljskih razvoda ali ne mora biti tako.
Šta ako imate decu?
Ostanak u lošem parnerskom odnosu je lošiji po vaše psihičko zdravlje nego rastanak. Takođe, loš brak je štetniji za vašu decu od sporazumnog razvoda braka.
Rastanak može biti dobra ideja za sve duše u procesu uključujući i vaše klince.
Nije razvod ono što oštećuje decu, nego nerazrešen sukob između roditelja.
Ako ostanete povezani kao roditelji iako niste ljubavni partneri, vi ste i dalje porodica svojoj deci.
Kada shvate da neće izgubiti nijednog roditelja, deca budu iznenađujuće ok sa razvodom. Ako su mali, čak su uzbuđeni zbog dve sobe, dva pokona za praznike isl. Oni nisu zaboravili ko su, prirodno stavljaju fokus na dobre strane svake situacije. Mogli bismo dosta da naučimo od njih.
Savet:
Naučite decu svojim primerom da ne pristaju na ono što nije ljubav i kako da na konstruktivan način razrešavaju sukobe u živote.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.