BEOGRAD – Javno vodoprivredno preduzeće “Srbijavode” i opština Savski Venac, uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine, danas su na obali Save u Beogradu na vodi obeležili 1. jun – Međunarodni dan reke Save, manifestacijom “Da nam Sava bude zdrava”, kako bi skrenuli pažnju na potrebu zaštite vode i priobalja ove reke i njenih pritoka.
Ministarka Irena Vujović istakla je da Ministarstvo uvek podržava ovakve akcije, pre svega radi podizanja svesti o značaju naših prirodnih resursa i njihovoj zaštiti.
“Kada govorimo o reci Savi, izuzetno je važno naglasiti da imamo dva zaštićena područja od međunarodnog značaja na njenim obalama, to su Obedska bara i Zasavica i stoga brigu o priobalju i vodotokovima moramo da podignemo na najviši nivo. Ministarstvo i Vlada Srbije, uključujući i Ministarstvo građevinarstva, u naredne četiri godine izgradiće preko 60 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, što će značajno poboljšati kvalitet voda u rekama i zato se intenzivno radi i na kanalizacionim mrežama u opštinama i selima širom Srbije”, izjavila je Vujovićeva.
Dodala je da će Ministarsvo uložiti 200 miliona evra u prvoj fazi izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacionu mrežu.
“Mnogo vremena nam je trebalo da pregledamo sve projekte, da napravimo dodatne, jer moraju se izgraditi postrojenja koja neće biti predimenzionirana, kako bi radila u najboljem kapacitetu kada budu izgrađena”, rekla je Vujovićeva.
Pohvalila je akciju “Srbijavoda” i Ministarstva poljopvrede na čišćenju savskog priobalja za koju je ocenila da građane podstiče na odgovornije ponašanje, kako ne bi privaili divlje deponije na obalama reka u Srbiji.
“Ministarstvo se trudi da čisti divlje deponije ali i da edukuje građane koliko je važno upravlanje otpadom, kako bi ga kasnije reciklirali. Gradićemo regionalne reciklažne centre, ali je neophodno da kaznimo neodgovorne pojedince, a isto tako da mi sami kontrolišemo jedni druge i pre svega sebe kako se ne bi praile katastrofe na rekama”, rekla je ministarka Vujović.
Direktor “Srbijavoda” Goran Puzovićm podsetio je da je Sava međunarodna reka sa 250 pritoka, koja protiče kroz Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju.
“Ona je žila kucavica naše zemlje. Reka iz koje se Beograd snabdeva vodom za piće, pa je naš prvi zadatak da Sava bude zdrava, što je i ovogodišnji naziva akcije koje sprovodimo, ali i da nam obale budu bezbedne”, naglasio je Puzović.
On je rekao da je prošlog petka sprovedena akcija čišćenja savskog priobalja, od čukaričkog rukavca ispod mosta na Adi do splava recne policije.
“Danas šaljemo poruku građanima Zapadnog Balkana da zajedno s nama brinu o reci Savi. Sava preko svojih pritoka, prvenstveno preko Drine Lima i drugih, dobija određenu količinu otpada, što govori o tome da je glavni zadatak svih nas edukacija ljudi celog Zapadnog Balkana, svih uzrasta od vrtića do države i da pokušamo da smanjimo štetu koja se dešava”, rekao je Puzović.
Ocenio je da je dobro što država u programu “Srbija 2020-2025. godine” namerava da veći deo otpadnih voda koje “pritiskaju” Savu i njene pritoke na pravi način tretira.
“Sve nove fabrike koje podižu naš standard i razvoj moraće da sagrade interna postrojenja, tako da sve otpadne vode uđu u recipijente sa zadovoljavajućim kvalitetom”, naglasio je Puzović.
Predsednik Gradske opštine Savski Venac Miloš Vidović zahvalio je svim prisutnima što zajedno salju poruku koliko je bitno da Sava bude zdrava i da sve reke u Srbiji budu čiste.
“Savski Venac se brojnim aktivnostima trudi da bude primer centralne gradske opštine koja se brine o zaštiti žviotne sredine, čistom vazduhu i zaštiti prirode. U prethodnom periodu Savski Venac je postao bogatiji za veliki broj novih stabla drveća i zelenih površina. Pre nekoliko dana smo zajedno sa partnerima iz ‘Srbijavoda’ očistili veliki deo savskog priobalja, a veliki projekat opštine je naša ekopatrola koja je svakodnevno na terenu i čisti zapuštene javne površine”, rekao je Vidović.
Dodao je da Savski venac drugu godinu zaredom sprovodi akciju “Recikliraj za čistiji Savski Venac”, u kojoj deli besplatne eko kese sugrađanima i dodatno ih edukuje na kojim nančin da razvrstavaju i odlažu reciklabilni otpad.
“Ova godinа na Savskom Vencu je godina ulaganja u obrazovanje. Nikada nismo veća novčana sredstva odvojili za naše najmlađe kroz razne projekte, besplatne kurseve stranih jezika i edukaciju o zaštiti životne sredine. Svakodnevno se radi s decom, imamo odličnu saradnju s Predškolskom ustanovom Savski Venac na različitim projektima, a među njima je i zamena kotlarnica, odnosno prebacivanje grejanja na ekološki prihvatljive energente”, rekao je Vidović.
Na svečanosti su nastupili predškolci sa Savskog Venca svojom pesmom i likovnim radovima na temu reke Save, ali i drugi umetnici sa ove beogradske opštine, a u publici je, osim pomenutih zvaničnika, bila i ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.