SUBOTICA – Uručenjenjem nagrada “Mali princ” Luki Kecmanu i Jaroslavu Antonjuku u Subotici je svečano otvoren 31. Međunarodni festival pozorišta za decu. Festival traje do petka, 27.septembra, a publiku očekuje 13 predstava u okviru glavnog programa ansambala iz Češke, Estonije, Francuske, Mađarske, Nemačke, Španije, Turske, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Republike Srpske, kao i predstave domaćih pozorišta iz Niša i Subotice. Ulaz na sve programe festivala je besplatan.
„Videćemo vrlo raznovrstan program, od eksperimentalnog, virtuelnog lutkarstva do klasičnog u vidu ginjol i marioneta predstava. Osim toga, biće nekoliko dramskih predstava, muzičkih, tako da će subotička publika moći da vidi presek pozorišta za decu, uglvnom Evrope“ – ocenio je selekot i direktor Festivala, Zoran Đerić.
Nagrade za životno delo „Mali princ”, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, dodeljene su Luki Kecmanu u kategoriji domaćih stvaralaca i Jaroslavu Antonjuku iz Poljske u kategoriji inostranih stvaralaca.
„Posle pedeset godina rada u pozorištu, kako za decu, tako i za odrasle, skoro trideset godina na Pedagoškoj akademiji u Banjoj Luci, ova nagrada je nešto što zaokružuje kompletan rad, kako umetnički i pedagoški. Izuzetno mi je drago, što je savet festivala setio da su neki ljudi stvarali pozorište ne samo u Srbiji, nego i u regionu“ – rekao je Kecman, dok je Antonjuh dodao – “Za mene je velika čast da stojim na ovoj sceni, kao treći Poljak koji je dobio nagradu Malog princa, nakon Henrika Jurkovskog i Vjeslava Hejna. Moje predstave su igrane ovde u Subotici, učestvovao sam u žiriju, i ovaj grad mi je veoma drag”.
Priznanje za teatrološko promišljanje u domenu pozorišta za decu i mlade „Oton Tomanić“ dodeljeno je profesorki Evi Tomaševskoj.
“Ova nagrada za mene je bila veliko iznenađenje, ali istovremeno i čast. Zahvalna sam svim ljudima koji poštuju moj naučni rad. Prošla godina je bila veoma teška za mene, i zato ovu nagradu gledam kao na dašak svežeg vazduha. Ona mi daje nadu da je moj rad vredan i važan u oblasti teatrološkog promišljanja, i naravno – lutkarima”.
U ime Grada Subotice, otvaranju je prisustvovala članica Gradskog veća za kulturu Milanka Kostić. Ona je tom prilikom istakla da se radi o festival koji je jedan od najznačajnijih kulturnih događaja u gradu, našoj zemlji i regionu.
„Od svog nastanka, pa sve do danas, Festival okuplja poznavaoce pozorišne umetnosti i stvaralaštva za decu, koji s ljubavlju i posebnom pažnjom i posvećenošću kreiraju sadržaje kojima promovišu i afirmišu kulturne vrednosti. U isto vreme, on okuplja svu decu našeg grada, koja mu se iz godine u godinu raduju jer uz njega uranjaju u magični svet lutaka i žive bajku. Grad Subotica podržava manifestacije poput ove i čini da, zajedno sa najmlađima, živimo dane sreće, lebdimo na krilima mašte, sanjamo više. Ovom prilikom, zahvaljujem se svim članovima festivalskog tima koji stvaraju i rade za decu. Oni kreiraju svet koji blagotvorno i pozitivno utiče na razvoj i vaspitanje deteta. Uz ovakve trorce, naša deca rastu uz likove s kojima se identifikuju i prolaze događaje koji ih uče životu. Takvo detinjstvo je večna igra i služi kao inspiracija za dane odrastanja koji im slede“ – zaključila je Kostić.
Na ceremoniji otvaranja predstavljen je festivalski žiri, čije odluke će biti saopštene na ceremoniji dodele nagrada i zatvaranja festivala u petak, 27. septembra – glumica i rediteljka Morana Dolenc, ovogodišnji dobitnik nagrade “Mali princ” – Luka Kecman, i laureatkinja nagrade “Oton Tomanić” – Eva Tomaševska.
Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama AP Vojvodine i Grad Subotica.