Svečano otvaranje izložbe „Život u Banatskoj vojnoj granici” u Narodnom muzeju Zrenjanin

ZRENJANIN – U Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin, u petak 24. februara sa početkom u 19 časova biće priličeno svečano otvaranje izložbe pod nazivom „Život u Banatskoj vojnoj granici”, autora Ivana Radića iz Društva za negovanje tradicije Banatske vojne granice.

Iz zrenjaninskog muzeja kažu da je ova izložba po mnogo čemu nesvakidašnja.

„U prvom delu prikazana su istorijska dešavanja pre i oko samog Požarevačkog mira. Deo o razvoju predela i naselja predstavljenje preko prikaza Prvog vojnog, tajnog premera čiji je autor profesor dr Mlađen Jovanović. Evolucija stanovanja i izgleda kuća objašnjena je pomoću maketa i tlocrta od najjednostavnijih privremenih staništa do Jozefinske kuće sa kraja 18. veka. Plovidba Dunavom tokom kolonizacije Banata i u vreme rata 1716–1718. godine, kao i plovidba Šajkaške flotile, prikazana je i u maketama brodova koje je načinio brodomodelar Zlatko Pajić. Uticaj narodnog odela srpskog stanovništva na razvoj uniforme graničara Banatske vojne granice prikazuje se kroz rekonstrukciju uniformi 18. veka koje je u saradnji sa kostimografima uradila profesorka mr Maja Studen sa Fakulteta primenjenih umetnosti na odseku Kostim. Studenti treće godine navedenog fakulteta su 2018. godine prikazali svoja likovna promišljanja na temu rekonstrukcije odevnih formi – uniforme Banatske vojne granice koje su izrađenenamalim i velikim formatima.“ – poručili su povodom otvaranja izložbe iz Narodnog muzeja Zrenjanin.

Svi eksponati su reprodukcije i rekonstrukcije originala brojnih institucija koje su nesebično izašle u susret, prepoznale i podržale ovu ideju, a ova izložba nastaviće da živi kao deo stalne postavke Muzeja Banatske vojne granice, čije je osnivanje i organizovanje planirano do kraja 2024. godine.

Izložbu su podržali Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, Opština Kovin, Centar za kulturu Kovin, Narodni muzej Pančevo, Zavod za zaštitu spomenika kulture Pančevo, Istorijski arhiv Pančevo, Fakultet primenjenih umetnosti Beograd, Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu, Departman za geografiju, turizam i ugostiteljstvo, Muzej Vojvodine, Istorijski arhiv Vojvodine, Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture, Muzej grada Novog Sada, Istorijski arhiv grada Novog Sada, Istorijski muzej Srbije, Muzej grada Beograda, Vojni muzej, Narodna biblioteka Srbije, Narodna biblioteka i muzej Bela Crkva, Narodni muzej Požarevac, Muzej u Smederevu i Klaster Deliblatska peščara.

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.