BEOGRAD – Međunarodni dan migranata obeležava se danas širom sveta, a Srbija ga dočekuje sa povećanjem broja povratnika iz Nemačke i drugih evropskih zemalja, dok se u isto vreme broj onih koji traže azil u zemljama zapadne Evrope smanjuje.
Prema podacima objavljenim u istraživanju „Društveno-ekonomski položaj i reintegracija povratnika po sporazumu o readmisiji u Srbiji 2021”, koje je objavio Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije uz podršku globalnog programa Nemačke razvojne saradnje „Migracije za razvoj”, koji sprovodi Nemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ), od 2016. godine konstantno opadaju brojevi, kako tražilaca azila iz Srbije u zemljama EU, tako i povratnika u Srbiju po sporazumima o readmisiji.
U saopštenju GIZ-a se navodi da je u 2020. godini, prema podacima Komesarijata za izbeglice, bilo 1.008 registrovanih realizovanih readmisija. GIZ na direktnom, individualnom osnaživanju povratnika i njihovoj boljoj integraciji u društvo radi u okviru Nemačkog informativnog centra za migracije, stručno obrazovanje i karijeru (DIMAK) koji nudi savetovanje i usluge posredovanja kako za povratnike iz Nemačke i trećih zemalja kojima je potrebna podrška u socijalnoj i ekonomskoj reintegraciji, tako i za lokalno stanovništvo, navodi se i dodaje da su sve usluge centra za naše građane besplatne.
Kako se ističe, u saradnji sa partnerima Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nacionalnom službom za zapošljavanje i Komesarijatom za izbeglice i migracije, u 2022. godini direktno je osnažio na stotine građana iz ugroženih kategorija, pruživši samo povratnicima iz Nemačke više od 3.000 individualnih mera podrške.
Ove godine otvoren je „Društveni centar Prokuplje” sa ciljem podrške povratnicima i lokalnom ugroženom stanovništvu iz zajedničke donacije nemačke i japanske vlade, kao i trening-centar za obuku šivačko-krojačkih profila u Raški, zahvaljujući kojem je u deficitarnom tekstilnom sektoru do sada već zaposleno 130 osoba.
Pored rada sa ugroženim kategorijama društva, GIZ radi i sa visokokvalfikovanim građanima koji su se školovali ili radili u inostranstvu i koji su odlučili da se vrate u maticu, u okviru globalnog programa Nemačke razvojne saradnje „Migracije i dijaspora”.
Njih šestoro u ovoj godini, a 22 tokom čitavog projekta, vratili su se u Srbiju i zaposlili u javnim institucijama, naučnim institutima i civilnom sektoru, navodi se i dodaje da je 12 srpskih stručnjaka iz dijaspore ostvarilo saradnju na domaćem tržištu.
Kako se napominje, u toku je treći po redu konkurs pod nazivom „Poslovne ideje za razvoj” koji pruža finansijsku i logističku podršku srpskoj dijaspori koja bi kroz zasnivanje inovativnih preduzeća u Srbiji doprinela razvoju domaćeg tržišta, te otvaranju specifičnih, savremenih radnih mesta.
Takođe, u toku je i kampanja partnera programa, Privredne komore Srbije, za privlačenje preduzetnika iz dijaspore za saradnju sa domaćim privrednicima koju je program „Migracije i dijaspora” podržao izradom promotivnog filma, tako približivši publici angažmane podržanih stručnjaka povratnika.
Više od 600.000 evra Nemačka vlada izdvojila je za projekat izrade i primene inovativnih politika zapošljavanja u lokalnim samoupravama koji, uz podršku programa „Migracije za razvoj”, od decembra sprovodi Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dodaje se u saopštenju.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.