Sve veće interesovanje mladih za Srednju struču vojnu školu

BEOGRAD – Interesovanje za upis u Srednju stručnu vojnu školu (S SVŠ) “1.300 kaplara” od 2015. godine sve je veće, pa je pretprošle godine bilo prijavljeno četiri kandidata na jedno mesto za upis, prošle sestoro njih, a ove godine očekuje se i više prijava, rekao je Načelnik škole, pukovnik Stevan Mušicki.

Konkurs za upis nove generacije učenika biće raspisan 15. februara i trajaće do 31. marta, a mogu da se prijave deca koja su završila osnovnu školu i ispunjavaju određene uslove.

Mušicki je rekao da zainteresovani učenici i njihovi roditelji već od sredine januara svake subote mogu da dođu u internat S SVŠ-a na “otvorena vrata” i upoznaju se sa svim detaljima koji ih interesuju u vezi sa školovanjem, smeštajem i karijeri u Vojsci Srbije (VS).

Škola je baštinik duge tradicije podoficirških škola čiji početak seže u 1889. godinu, kada je ukazom kralja Aleksandra Obrenovića formirana prva takva obrazovna ustanova u Srbiji.

Škola je ukinuta 2005. godine, a obnovljena 2015. zalaganjem tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića, napominje pukovnik Mušicki.

“Od 2015. do danas S SVŠ ‘1. 300 kaplara’ je iškolovala tri generacije. Trenutno se na školovanju nalazi 211 učenika u pet smerova. Školujemo ih za jedinice za elektronska dejstva, zatim vazduhoplovno-tehničke službe, artiljerijsko-raketne jedinice za protivvazduhoplovna dejstva, telekomunikacije i informatiku i vazdušno osmatranje, javljanje i navođenje”, objašnjaava pukovnik Mušicki.

Svi ovi smerovi prate potrebe savremena vojske i opremanje najmodernijim naoružanjem i sredstvima koje su poslednjih godina u toku, a prema nedavnoj najavi predsednika Vučića u naredne dve godine u jedinice VS stići će 30 helikoptera, dronovi i savremeni raketni sistemi.

Sve to neće moći da funkcioniše bez podoficirskog kadra spremnog i obučenog da održava i radi na ovako složenoj tehnici.

Pukovnik Mušicki napominje da kandidati moraju da zadovolje odeđene psihofizičke kriterijume, ali i nivo znanja.

“Svaki kandidat koji konkuriše za ovu školu, pre svega mora biti državljanin Repubike Srbije sa stalnim prebivalištem u Srbiji, da je postigao vrlo dobar uspeh u osnovnoj školi, da je imao najmanje ocenu tri iz matematike i fizike u osnovnoj školi, da je imao ocenu vrlo dobar iz vladanja i da želi da upiše ovu školu, što je najvažnije”, napominje pukovnik Mušicki.

Nakon završetka škole, učenici ne čekaju na posao, već dobijaju čin vodnika i odmah bivaju upućeni u jedinice.

“Ja bih rekao da je jedan od glavnih motiva siguran posao posle završetka ove škole. Drugi motiv je što će to biti viskokokvalitetan kadar iz onih smerova za koje su se školovali, a treći je to da najbolji učenici koji završe ovu našu školu imaju mogućnost upisa na Vojnu akademiju i na druge tehničke fakultete u Republici Srbiji”, objasnio je pukovnik Mušicki.

On je dodao da zajedno sa Generalštabom i organizacionim celinama VS škola oprema kabinete da bi mogla da prati trendove obnavljanja sredstava u vojsci i učenike provodi kroz proces dualnog obrazovanja da bi ih šsto bolje pripremila za budući poziv.

Jedna od takvih učionica je kabinet mašinstva u kome se nalaze motor aviona Utva 75 i turbomlazni motor helikoptera gazela, gde smo zatekli oficira u penziji Dragana Simića, koji sada kao profesor svoja znanja prenosi budućim podoficirima.

“Ovaj kabinet služi da deca ona znanja koja steknu na mojim teoretskim časovima mogu da vide praktično, da bi po izlasku iz ove zgrade otišla u četvrtoj godini na praktičnu nastavu u jedinice, gde će ih obučavati o konkretnim specijalističkim stvarima”, rekao je Simić.

On napominje da tako već u trećoj godini počinje priprema dece za konkretne poslove koje će obavljati po okončanju školovanja.

“Deca su dovoljno zainteresovana. Nema s njima nikakvih problema, potpuno su svesni gde su došli. Zadovoljni smo učenicima. Kod mene nema loših ocena, voljni su da rade”, ocenio je profesor Simić.

Učenik desetar Filip Marković je na smeru jedinice za elektronska dejstva, ali ima veće ambicije.

“Ljubav prema otadžbini, čvrsta volja i siguran posao su samo delić motiva za upis. Ali, podvizi mojih predaka, podrška roditelja su mi dali vetar u leđa da upišem ovu školu i idem ka ostvarenju svog cilja. Znao sam šta me čeka kada sam ovde dolazio i nism video ni jednu prepreku na tom putu i upisao ono što sam hteo. Posle škole nameravam da konkurišem za Vojnu akademiju, jer imam odličan uspeh i ispunjavam sve uslove za konkurs”, kazao je Filip.

Njegova školska drugarica, učenik desetar Teodora Prodanović, mlada Novosađanka u uniformi “plavaca” brinuće o bezbednosti našeg neba.

“Jedna od motivacija za upis u Srednju stručcnu vojnu školu bila mi je ljubav prema uniformi od malih nogu, a samim tim i prema otadžbini. Kada sam se raspitivala o školi i upisu videla sam koje mogućnosti nudi škola i prednosti koje pruža kao što su stručno i dualno obrazovanje. Kada završim školovanje planiram da se bavim poslom u vojsci, a pored toga da se dalje usavršavam na fakultetu. Volela bih da završim Fakultet bezbednosti”, naglašava Teodora.

Poslednjih godina zahvaljujući podršci Ministarstva odbrane i predsednika Srbije, opremljeni su kabinet za stane jezike i nabavljena najmodernija streljana za vazdušno oružje na Balkanu u kojoj je trenirao i naš olimpijac Davor Mikec.

Kabinet stranih jezika veoma je važan, jer VS ima razvijenu saradnu s brojnim stranim armijama od Amerike do Kine, pa se planira da od naredne školske godine kinseki jezik bude uveden kao fakultativni predmet.

Učenici škole “1.300 kaplara” učestvuju na različitim takmičenjima, od kojijh su neka i međunarodna, a u školi su najponosniji na radiogonometrijski tim koji je pobedio čak i vojne specijalce.

Priznanja i pehari izloženi su u spomen prostoru koji je pukovnik Mušicki opremio različitim vojnim eksponatima koji datiraju od vremena osnivanja škole do danas, a cilj je da učenike svakodnevno podsećaju na tradiciju i istoriju same ustanove, ali i vojnog poziva u Srbiji.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.