BEOGRAD – U Srbiji je nasilje na internetu doživelo čak dve trećine srednjoškolaca i svaki drugi đak osnovne škole, izjavio je danas predsednik Narodne skupštine Srbije i predsednik Odbora za prava deteta Ivica Dačić.
Na konferenciji “Vršnjačko digitalno nasilje – kako mu stati na put?”, Dačić je rekao da su to užasavajući podaci koji jasno pokazuju da je cela naša mlada populacija praktično bila izložena nekom vidu nasilja u digitalnom prostoru.
“Ovo nisu sporadični incidenti, a još manje su pojave za koje možemo da pomislimo da će nestati kao što su i došle. To se neće desiti”, rekao je Dačić na konferenciji održanoj u Narodnoj skupštini.
Podsetio je da je digitalni svet za naše mlade svet u kojem žive i u kojem su se čak i školovali poslednje dve godine zbog pandemije korona virusa.
“U njemu pronalaze mnogo korisnih stvari, uče, obrazuju se, upoznaju svet oko sebe, ali tu se i zabavljaju, traže razonodu i nažalost ulaze u rizične situacije za koje nisu pripremljeni”, naveo je Dačić.
Kako je rekao, mi ne možemo da razmišljamo o vraćanju tog točka unazad, ali zato možemo da digitalni prostor učinimo maksimalno bezbednim za našu decu kao što brinemo o njihovoj bezbednosti na ulici u saobraćaju, na sportskim terenima…svuda u realnom životu.
Dačić je istakao da su se u proteklom periodu naše društvo i posebno državne institucije veoma ozbiljno pozabavile ovim problemom.
“Drago mi je što problemu vršnjačkog nasilja i to u digitalnoj sferi razgovaramo baš u Narodnoj skupštini jer tako i na simboličan način podižemo značaj ove teme i poručujemo da se ona tiče svih i da svi moramo da učestvujemo u rešavanju ovog problema”, rekao je Dačić.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić je rekao da je vršnjačko nasilje veoma složen društveni fenomen i da ga je moguće rešavati međusektorkom saradnjom i sinergijom različitih sistema i delova društva.
Podsetio je da živimo u vremenu tehnološkog napretka i četvrte industrijske revolucije i dodao da je važno da tu četvrtu indistrijsku revoluciju shvatimo kao alat za boljitak, a ne da dođemo do dehumanizacije obrazovnog sistema ili čitavog društva.
Naveo je da naš obrazovni sistem ima izgrađene mehanizme za zaštitu dece od svih oblika nasilja i diskriminacije.
“Zakonska regulativa u ovoj oblasti je posebno uređena i propisuje jasne procedure i korake u prevenciji i reagovanju na nasilje, zlostavljanje, zanemarivanje u obrazovno-vaspitnim ustanovama”, rekao je Ružić.
Istakao je da Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja među svoje najvažnije prioritete ubraja kontinuirano unapređivanje kapaciteta ustanova obrazovanja i vaspitanja za kreiranje bezbednog i podsticajnog školskog okruženja.
“Ova konferencija je svakako još jedan zajednički doprinos boljem razumevanju ove oblasti, povezivanju stručnjaka, praktičara sa ciljem izgradnje obrazovanja, ali i društva koje treba da odgovori na sve aktuelne izazove u vaspitanju mladih”, rekao je Ružić.
Dodao je da će resorno ministarstvo nastaviti da pruža podršku razvoju različitih preventivnih resursa i osnaživanju ustanova za njihovu primenu kako bismo, uspešno odgovorili na sve izazove i omogućili bezbedno okruženje za našu decu i mlade kako u školi tako i u porodici.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.