Kada se spomene reč inteligencija, ono što svima prvo pada na pamet jeste logika, brzo računanje, talenat za matematiku. I to jeste inteligencija, ali samo jedna od četiri vrste.
Vekovima unazad se inteligencija merila standardizovanim testom inteligencije.
Što veći rezultat osoba ostvari na testu, smatra se sposobnijom. Rezultat tog testa jeste čuveni koeficijent inteligencije (IQ). Organizacije kao što je Mensa okupljaju visoko natprosečno inteligente ljude. Uslov za članstvo u Mensi je ostvarivanje rezultata koji vas svrstava u gornjih 2 % populacije.
Međutim, to što neko ima visok IQ uopšte ne mora da znači da nužno ima razvijene i ostale tipove inteligencije, koji su, takođe, važni za sve sfere života.
Prema psiholozima, postoje četiri vrste inteligencije:
1) Koeficijent inteligencije (IQ)
2) Emocionalni koeficijent (EQ)
3) Socijalni koeficijent (SQ)
4) Koeficijent nedaća (AQ)
1. Koeficijent inteligencije
Ovo je mera vašeg nivoa razumevanja. Potreban vam je IQ za rešavanje matematike, pamćenje stvari i pamćenje lekcija.
2. Emocionalni koeficijent (EQ)
Emocionalni koeficijent ili emocionalna inteligencija je je mera sposobnosti upravljanja emocijama. Uključuje sposobnost osobe da prepozna, identifikuje i razume svoja osećanja, da održi mir s drugima, da bude odgovorna, da bude poštena, da poštuje tuđe granice (ali i da postavi svoje).
3. Socijalni koeficijent (SQ)
Socijalni koeficijent ili socijalna inteligencija se odnosi na nečiju sposobnost da komunicira asertivno i sa empatijom. Ona uključuje sposobnost da izgradite mrežu prijatelja i održavate je tokom dužeg vremenskog perioda.
Ljudi koji imaju viši EQ i SQ imaju tendenciju da idu dalje u životu od onih sa visokim IQ, ali niskim EQ i SQ. Većina škola profitira od poboljšanja IQ-a, dok su EQ i SQ sniženi.
Čoveka sa visokim IQ-om može na kraju zaposliti čovek sa visokim EQ i SQ, čak i ako ima prosečan IQ.
EQ predstavlja vaš karakter, dok SQ predstavlja vašu harizmu.
Razvijte navike koje će poboljšati ova tri Q, posebno vaš EQ i SQ.
U novije vreme se spominje četvrta, nova paradigma:
4. Koeficijent nedaća (AQ)
Ova vrsta inteligencije se odnosi na sposobnost osobe da prevaziđe izazove ili nedaće, da prođe kroz težak period u životu i izađe iz njega bez gubitka razuma.
Kada se suoči sa nedaćama, AQ odlučuje ko će odustati, ko će napustiti svoju porodicu, a ko će razmišljati o samoubistvu.
Iako se u školama forsira najviše forsira razvijanje IQ, to ne znači da je ova inteligencija najvažnija, niti da ostale ne treba razvijati.
Stoga roditelji treba da izlažu decu drugim područjima života, pored akademskog. Deca treba da vole fizički rad, sport i umetnost.
Potrebno je da razviju svoj IQ, kao i EQ, SQ i AQ. Deca treba da postanu višestruka ljudska bića, sposobna da rade stvari nezavisno od svojih roditelja.
“Karakter bez inteligencije vredi mnogo, ali inteligencija bez karaktera ne vredi ništa.” Ciceron
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.