BEOGRAD – Okrugli sto “Srbija i Esvatini – Inovacija kao pokretač rasta” biće održan sutra u Palati Srbija u prisustvu predsednika Aleksandra Vučića i kralja Esvatinija Msvatija Trećeg, koji će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji od 19. do 22. oktobra.
Početak je planiran za 12.30 časova, a učesnicima okruglog stola obratiće se pored Vučića i kralja Esvatinija i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež i izvršni direktor Direkcije za privlačenje investicija Esvatinija Sibani Mnogomezulu, najavila je PKS.
Uoči okruglog stola “Srbija i Esvatini – Inovacija kao pokretač rasta” biće predstavljene dve privrede i mogućnosti za unapređenje saradnje u sektoru infomaciono – komunikacionih tehnoloigija.
Nakon okruglog stola biće predstavljena specijalizovana izložba Ekspo 2027.
Kako je Tanjugu rečeno u Privrednoj komori Srbije (PKS) spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Esvatinija, lane je iznosila 113.200
američkih dolara, pri čemu je izvoz iznosio 1.100 dolara a uvoz 112.000.
Srbija je u Esvatini najviše izvozila pribor za električne mašine za štampanje, a najviše uvozila voće, plastiku i šećer.
Značajan deo uvoza se statistički vodi kao nerazvrstana roba.
Kada je reč o potencijalima za saradnju sa tržištem Esvatinija iz PKS su naveli poljoprivredu, odnosno semena, mehanizaciju, đubriva, tehnologiju, energetiku i to obnovljive izvore energije, IT industriju i u okviru nje razvoj aplikacija i softverskih rešenja, prenos znanja, te pneumatike, laka ulja, vakcine i ostale medikamente i plastične vreće.
Saradnja u poljoprivredi, naveli su iz PKS, nudi brojne mogućnosti a mogla bi se intenzivirati u navodnjavanju pošto Esvatini trenutno radi na proširenju površina pod navodnjavanjem i transformisanju primarne poljoprivrede u komercijalnu, a Srbija ima proizvode koji podržavaju ovaj prelazak kao što je oprema za navodnjavanje, mehanizacija i slično.
Što se tiče transfera znanja i tehnologija, s obzirom na bogato iskustvo u poljoprivredi, posebno u voćarstvu, vinogradarstvu i ratarstvu, Srbija bi mogla pružiti Esvatiniju vredna znanja o modernim poljoprivrednim tehnikama, navodnjavanju, zaštiti bilja i preradi poljoprivrednih proizvoda.
Moguća je i saradnja na razvoju novih tehnologija u oblasti poljoprivrede, kao što je digitalna poljoprivreda.
Srbija ima razvijenu prehrambenu industriju i mogla bi da izvozi svoje proizvode u Esvatini, pokrivajući potrebe tamošnjeg tržišta.
Junetina iz Esvatinija je interesantna za srpsko tržište, ali potrebno je prethodno usaglasiti sertifikate u ovoj oblasti.
U PKS navode da potencijal za saradnju postoji i u razvoju alternativnih izvora energije, korišćenju hidro i solarnih potencijala.