Sunčanica, toplotni udar, toplotna iscrpljenost – kako pružiti prvu pomoć

NOVI SAD – Osim što visoke temperature nepovoljno utiču na posebno osjetljive grupe kao što su stariji deca, trudnice i bolesnici sa različitim hroničnim, pre svega kardiovaskularnim bolestima, velike vrućine teško podnese i oni koji su zdravi.

Koje su najčešće situacije kada je potrebno pružiti prvu pomoć i kako se to radi ispravno u Jutarnjem programu Radio Novog Sada govorila je od samostalna stručna saradnica za prvu pomoć i delovanje u vanrednim prilikama Jelena Milić iz Crvenog krsta Vojvodine.

„Treba praviti značajnu razliku između sunčanice, toplotnog udara i toplotne iscrpljenosti. One mogu nekada da deluju vrlo slično, ali i mehanizam razvoja samog stanja može da bude drugačije opasan. Kod sunčanice se radi o direktnoj izloženosti sunčevim zracima. Manifestuje se jakom glavoboljom, umorom, malaksalošću, pospanošću, vrtoglavicom, mučninom i nagonom na povraćanje. Retko kad dolazi do gubitka svesti, i to se dešava najčešće kod starijih.

Kod prve pomoći važno je osobu skloniti sa sunca i rashladiti, posebno deo u predelu vrata kako bismo omogućili snižavanje telesne temperature i nadoknadu tečnosti. Izbegavati sunce narednih dana je nešto što je preporučljivo, a ukoliko dođe do komplikovanja situacije, odnosno nagona na povraćanje koji traje duži vremenski period, obavezno je javljanje lekaru“, kaže Milić.

„Kod toplotnog udara karakteristično je da se to najčešće dešava kod ekstremne toplote i povećane vlažnosti. Ne morate biti direktno izloženi suncu. Može da vam se desi u automobilu, u javnom prevozu, ukoliko je previše toplo. Telesna temperatura raste preko 40 stepeni, koža je suva, topla, nema znojenja, puls je ubrzan i osoba se generalno oseća loše i uglavnom dolazi do gubitka svesti. Ovde je izuzetno važno pozvati hitnu medicinsku pomoć ukoliko se dešava situacija na javnom mestu i rashladiti osobu. Ukoliko je osoba bez svesti, postaviti je u bočni položaj, okrenuti na bok da ne bi došlo do ugušenja jezikom. Kada pričamo o toplotnoj iscrpljenosti, osoba ima izraženo jako znojenje, hladnu, bledu, vlažnu kožu, slabost, umor, vrtoglavicu i važno je skloniti je u hlad, skinuti višak odeće, rashladiti i davati tečnost u malim gutljajevima.“, objašnjava naša sagovornica.

„Svako ovo stanje može biti životno ugrožavajuće ukoliko se ne ukažu mere prve pomoći i ne traži lekarska pomoć ukoliko je ona neophodna“, napominje Jelena Milić.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: