Sunčanica je stanje koje nastaje kao posledica prekomernog izlaganja suncu i toploti. Za vreme visokih temperatura, često čujemo da je neophodna zaštita od sunca a evo kakve posledice može da ostavi dugo izlaganje suncu na najmlađe.
Kada je reč o prepoznavanju sunčanice kod dece, važno je obratiti pažnju na karakteristične simptome i preduzeti odgovarajuće mere. Rana sunčanica može se prepoznati po naglom padu energije, vrtoglavici, mučnini, povraćanju, pospanosti, orošenosti znojem i promenama telesne temperature. Deca mogu biti razdražljiva, a glavobolja je čest simptom.
Kasna sunčanica je karakteristična po tome što se simptomi javljaju sporije, ali su izraženiji i duže traju. Deca mogu biti vruća, zadihana, razdražljiva, imati mučninu i nesanicu. Klinci izgledaju kao da ih “lomi virus”, pa se mame i tate često zbune misleći da je u pitanju nešto drrugo.
Roditelji mogu preduzeti nekoliko koraka u slučaju sunčanice kod dece:
Sklonite dete sa sunca i odvedite ga u hladnu ili dobro provetrenu prostoriju.
Istuširajte dete mlakom vodom kako biste ga rashladili. Ne brišite ga, već ga ostavite da se osuši prirodno.
Dajte detetu da pije tečnost, kao što su rashlađeni čajevi, sokovi ili obična voda. Unos tečnosti treba obavljati postepeno u manjim količinama, posebno ako je dete povratilo.
Ako je telesna temperatura i dalje visoka, možete dati detetu lek za snižavanje temperature. Uvek se pridržavajte preporučene doze i konsultujte se sa pedijatrom ili lekarom.
Dajte detetu vreme za odmor. Neka se odmara i ako je potrebno, neka spava. Pratite telesnu temperaturu tokom sna i ponovite terapiju lekovima ako je potrebno.
Kada se treba obratiti lekaru:
Ako telesna temperatura ne pada i simptomi se ne poboljšavaju.
Ako dete izgubi svest i ne povrati se brzo.
Ako dete uporno povraća i postaje sve nemoćnije.
Ako dete izgubi svest, ali se ne oporavi brzo nakon što je postavljeno u ležeći položaj, to može biti rezultat privremenog pada krvnog pritiska i nedovoljnog dotoka krvi u mozak. U većini slučajeva, ova situacija je bezazlena i prolazi gotovo odmah kada dete legne i podignete mu noge kako bi se osigurao adekvatan dotok krvi u mozak. Međutim, ako dete ostaje konfuzno ili pospano, tada je važno potražiti pomoć pedijatra.
Ove situacije mogu ukazivati na ozbiljnije stanje ili prisustvo druge bolesti, te je važno konsultovati stručnjaka kako bi se postavila tačna dijagnoza i pružila odgovarajuća nega. Lekar će utvrditi da li se radi samo o sunčanici ili je u pitanju početak neke druge bolesti kao što su infekcije letnjim virusima ili bakterijama.
Naravno, uvek je bolje sprečiti sunčanicu nego lečiti je. Stoga je važno preduzeti preventivne mere kao što su nošenje zaštitne odeće, korišćenje šešira i naočara za sunce, izbegavanje izlaganja suncu u najtoplijem delu dana (između 10 i 17 časova) i redovno nanošenje kvalitetnog sunčanog losiona sa visokim zaštitnim faktorom. Takođe je važno osigurati adekvatnu hidrataciju dece tokom letnjih meseci.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.