Sumnjate na štetu od vode na autu? Evo kako da ustanovite i rešite probleme poplavljenog vozila

NOVI SAD – Novosadske ulice sinoć su usled velikih padavina bile poplavljene. Neki vozači nisu imali sreće, pa su mesta na kojima su parkirali auto bila poplavljena, a neki su, neodgovorno, pokušali da prođu kroz veliku količinu vode. Koja je na vozilu šteta od vode i kako je sanirati?

Koje su neke od posledica poplavljenog automobila?

Vlažni podovi, tepisi i tapacirani delovi automobila

Ne samo da su vlažni tepisi neprijatni na dodir, već imaju i izrazito neprijatan miris koji će vam odmah reći da li je automobil poplavljen ili ne.

Rđa

Rđe u različitim količinama ima na svakom automobilu, ali automobili oštećeni poplavom u budućnosti mogu imati znatno većih problema sa rđom, nego što je to uobičajeno.

Foto: Unsplash/Frank Albrecht

Problemi sa elektronikom

U poplavljenim automobilima, igle unutar električnih priključaka postaju korodirane i tako gube svoju provodljivost. Tako se može desiti da električne komponente „brljave“, ili čak potpuno zakažu.

Ventilacija puna vode

Kada uključite klimu, ako voda izlazi iz ventilacionih otvora ili vaši prozori počnu da se pare, možda je voda zarobljena u tunelima ventilacionog sistema.

Foto: Unsplash/Jordan Catto

Šta protiv nekih od ovih boljki možete uraditi i sami?

Najbolje protiv vlage je u svakom slučaju sačekati da se auto prirodno osuši, a zatim pogledati kakva je šteta.

Kako bi se rešili vlažnog enterijera, savet je jednostavan.

Otvorite prozore. Pred nama je topao i suv vikend, ukoliko vam je automobil u dvorištu najbolje je da otvorite i sva vrata.

Izvadite sedišta. Sedišta će se van automobila brze osušiti.

Ukoliko posedujete ovlaživač vazduha, podesite ga da smanjuje vlažnost vazduha i stavite ga u automobil.

Foto: Wikimedia Commons/Msmtawansy

Ukoliko je motor poplavljen, preporuka je obratiti se majstoru, ali u nekim slučajevima i sami možete konstatovati da li imate problem.

– Proverite nivo ulja. Ukoliko je ulje na meraču razvodnjeno, ili veoma nisko, potrebna je kompletna zamena ulja.
– Otvorite čep rezervoara. Ukoliko je voda bila iznad nivoa čepa, velike su šanse da je voda prošla u rezervoar. U tom slučaju potrebno je isprazniti rezervoar i sipati novo gorivo.
– Zamenite svećice. Ako je motor poplavljen, skinite svećice, pokušajte da okrenete ključ i, ukoliko ima vode u motoru, ona će izleteti. Savet je da ne vraćate iste svećice, ali i da ovo radite u konsultaciji sa stručnim licem.
– Zamenite filtere. Ukoliko je auto bio pod vodom, potrebno je uraditi takozvani „mali servis“. Zamena filtera ulja, filtera vazduha, filtera kabine, filtera goriva i kao što je gore pomenuto, zamena kompletnog ulja.

Foto: Unsplash/Tim Mossholder

Koliko vas može koštati popravka automobila koji je bio poplavljen?

Sve zavisi od marke i modela automobila, kao i od toga koliko je bio poplavljen. Neko će proći jeftino, i posle par dana na suncu rešiti probleme vlage u enterijeru. Neko, ipak, može imati troškove i do 1.000 evra ukoliko je potrebno rešavati više problema i osigurati da je motor potpuno suv.

Takođe, u nekim slučajevima gde je auto dugo bio pod prevelikom količinom vode, najbolje je pomiriti se sa gubitkom i „rešiti se“ karoserije po najboljoj mogućoj ceni.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.