Subotički informatičari u Dubaiju predstavili pametne kuće

Kompanija „Studio present” na „Ekspo 2020” odnela je proizvod koji je u potpunosti delo domaće pameti i koji korisniku olakšava upravljanje pametnim kućama

Za „Ekspo 2020” u Dubaiju se ne može reći da je sajam u onom klasičnom smislu kako mi to podrazumevamo. To je ogroman prostor na kome su domaćini za ovu priliku izgradili poseban grad, kako bi omogućili da se 192 zemlje sveta predstave.

Ovako boravak u Dubaiju na izložbi „Ekspo 2020”  opisuje Vladimir Čočović, marketing menadžer informatičke kompanije „Studio present” iz Subotice. Upravo se vratio iz Emirata gde su informatičari otputovali u organizaciji Privredne komore Srbije kako bi u okviru Nedelje urbanizma i ruralnog razvoja predstavili svo  projekat „Pierre – smart building solution” (Pjer ‒ smart bilding solušen). „Bili smo deo delegacije Srbije, uz obezbeđenu posetu događajima koji su u skladu sa našim interesovanjima”, kaže Čočović.

Šta je ono što su subotički informatičari imali da ponude najboljim predstavnicima drugih država? Vladimir Čočović objašnjava da su nosili proizvod nazvan „Smart Pjer” koji je rešenje za „pametne zgrade”, odnosno objekte, bilo da su u pitanju privatne kuće, kompleksi bilo javne zgrade, a koji sve funkcije objekta automatizuje i prilagođava potrebama korisnika.

„Upravljate stanom ili kućom, sa grejanjem, hlađenjem, svetlom, pristupom prostoru, interfonom, alarmima, bezbednošću, i sve to integrisano u jednu aplikaciju. Naravno, nešto slično postoji u svetu, ali nas izdvaja fokusiranost i okrenutost ka korisniku. Mi smo se usredsredili na iskustvo korišćenja same aplikacije”, kaže Čočović.

„U Srbiji ne postoji razvijen domaći proizvod kada su u pitanju pametne zgrade i kuće, mahom su to prilagođena inostrana rešenja. Mi smo ponosni što smo jedini razvili ovakav proizvod”, dodaje Čočović. Prednost je što se čitava komunikacija između kuće i njenog vlasnika odvija preko mobilnog telefona ili pametnih satova, a korisnik može sam da prilagodi scenario po kojem će se odvijati ta komunikacija.

Jedna od ilustracija kako „Smart Pjer” funkcioniše jeste i primer interfona: kod uobičajenog vlasnik mora otići do uređaja da vidi ko mu zvoni na vratima. Kod ovog inovativnog rešenja može da odgovori na zvono interfona iako se ni ne nalazi u objektu, a to sve preko aplikacije na mobilnom telefonu.

U Dubaiju su ostvarili veliki broj direktnih kontakata koje sada nastavljaju da razvijaju, kaže Čočović. „Uspeh na „Ekspu” zavisi od onog ko se tamo predstavlja i njegovog aktivnog pristupa. Mi smo išli sa željom da se fokusiramo na Bliski istok i uspostavimo kontakt sa jednim od najvećih graditelja u Dubaiju. Uspeli smo, jer smo razgovarali sa predstavnikom EMARA, njihove najveće građevinske firme, koji je odmah video upotrebljivost i mogućnost primene našeg rešenja”, kače Čočović.

Paralelno sa predstavnicima domaćina, uspostavili su kontakte i sa zainteresovanim firmama iz Slovenije, Slovačke, Švedske, Kazahstana. Čočović navodi da su dobili poziv da učestvuju na događaju koji je organizovala američka vlada, a bio je posvećen temi razvijanja pametnih gradova.

‒ Kroz aktivnosti na „Ekspo 2020” videli smo da je ono sa čim smo došli ljudima jako dopadljivo, i odmah shvataju upotrebljivost i mogućnost primene. S druge strane, treba reći i da na „Ekspo 2020” nije sve okrenuto poslovanju već je to i šansa da se zaintrigiraju i privuku ljudi. Od kontakata koje smo ostvarili imamo velika očekivanja”, kaže Vladimir Čočović.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.