SUBOTICA – Globalna kriza, problemi u isporuci ruskog gasa, rat u Ukrajini, poteškoće u proizvodnji električne energije i rast cena ogrevnog drveta i uglja, doveli su sve zemlje u nepovoljnu energetsku situaciju.
Preporuka Ministarstva rudarstva i energetike u skladu sa aktuelnom energetskom situacijom je – neophodna štednja svih vrsta energenata, kako bismo uspešno prebrodili predstojeći zimski period.
Neminovna je štednja energije svih nas, svake karike u sistemu, uključujući i same potrošače, kako bismo svi dali svoj doprinos prevazilaženju krize.
Subotička „Toplana“ na vreme je uradila letnji remont sistema i osposobila postrojenja da svi kotlovi mogu da pređu na mazut u slučaju nestašice gasa. „U rezervi imamo 300 tona mazuta, do početka grejne sezone, što znači da bi čak i u slučaju prekida snabdevanja gasom, Subotica mogla da se greje pet do sedam dana“, kaže direktor „Subotičke toplane“ Saša Petković.
„Energetska efikasnost naše toplane je na najvišem nivou u Srbiji i naši gubici svedeni su na najmanju moguću meru. Sistem nam je relativno nov, u potpunosti automatizovan. Ministarstvo nas je obavezalo na mere štednje u narednom periodu, i mi ćemo to i učiniti, a napominjem da to neće u značajnoj meri ugroziti kvalitet grejanja” kaže Petković i napominje da bi grejanje moglo da počne već sada, ukoliko bi to bilo neophodno, iako je do zvanične grejne sezone ostalo još mesec dana.
Zbog krize u energetskom snabdevanju u Evropi i svetu, i nagoveštenim drastičnim merama da bi se ona prevazišla, bilo је realno očekivati poteškoće i u poslovanju i snabdevavanju kupaca.
Celokupna situacija dovela je, logično, i do povećanja troškova zbog porasta cena gotovo u svim segmentima.
Na narednoj sednici Gradskog veća tako će se, kako je najavljeno, naći poskupljenje cena, pa smo pitali direktora Petkovića da li je to lančana reakcija na koju su toplane u Srbiji gotovo prinuđene u nastaloj energetskoj situaciji i brojnim poskupljenjima koja je prate.
„Toplane u Novom Sadu, Čačku, Pančevu, Valjevu i drugim gradovima već su podnele zahteve za razmatranje korekcije cena. Bili smo prinuđeni da i mi učinimo isto. Za toplane je gas poskupeo 12 odsto a struja 26 odsto. Bili smo prinuđeni da i mi učinimo isto sa korekcijom u proseku od 10% na sadašnjih 5,13 dinara za varijabilni i 28,85 dinara za fiksni deo. Nismo na teretu gradskog Budžeta jer se finansiramo iz sopstvenih prihoda, a poslednje poskupljenje grejanja imali smo 2018. godine. Stalo nam je da cene budu prihvatljive kako bi naši korisnici mogli redovno da plaćaju svoje obaveze, a poskupljenje će ići u pravcu da se pokriju osnovni troškovi a da se ne opterete građani “, kaže Petković i naglašava ono što je, kaže, u ovom momentu najvažnije – da je podrškom i merama države održana stabilnost i dobra snabdevenost našeg energetskog sistema u odnosu na ekonomski daleko razvijenije države. Vlada Srbije i resorno Ministarstvo sa mnogo pažnje prilazi rešavanju ovog problema, a na vreme preduzete državne mere učvrstile su nadu da ćemo kraj zime, dočekati bez velikih poteškoća. Mnogo toga zavisiće i od vremenskih uslova jer je prošla zima bila relativno blaga – rekao je za naš portal Saša Petković, direktor Javno komunalnog preduzeća „Subotička toplana“.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.