Olimpijske igre u Parizu otvorene su pre nekoliko dana. Očekuje se nastup oko 10.500 sportista iz 206 država, a Pariz je po treći put domaćin Letnjih olimpijskih igara. Uz London, je to jedini grad koji je tri puta ugostio najbolje sportiste planete.
Predlog da istovremeno budu izabrani gradovi domaćini Igara za 2024. i za 2028. je usvojen na vanrednom zasedanju Izvršnog odbora MOK-a 11. jula 2017. godine u Lozani. Dana 31. jula 2017. godine je odlučeno da Pariz bude domaćin Igara 2024., dok će Los Anđelesu ta čast, po treći put pripasti 2028. godine.
Malo je onih koji znaju da su, zahvaljujući Lajošu Vermešu, Subotica i Palić, zapravo preteča modernih Olimpijskih igara.
Subotica se i danas seća Lajoša Vermeša, sportiste, sportskog mecene i vizionara koji je udario temelje na kojima je najseverniji grad Srbije postao poznat kao „grad sportova”.
Nije bilo sporta u kome se Vermeš nije istakao, a najveće domete postigao je baveći se mačevanjem, biciklizmom, boksom i gimnastikom.
Vermeš će ostati u sećanju kao veliki sportski vizionar. Upravo je on prvi shvatio veliku olimpijsku ideju, te je na Paliću napravio prve igre koje su bile veza sa nekadašnjim antičkim igrama. Istorija govori da je prvo sportsko takmičenje na Paliću održano 26. avgusta 1880. godine, dakle i pre nego što je Pjer de Kuberten organizovao prve moderne olimpijske igre.
Zahvaljujući Vermešu Subotica je još 1884. dobila biciklističku stazu, odmah posle Lajpciga i Londona, a Sovina kula koja na Paliću bila je možda i prvi primer olimpijskog sela. Zato nije ništa čudno niti neskromno ako kažemo da je rad Vermeša preteča modernih olimpijskih igara.
Njegova sportska filozofija bila je jednostavna – govorio je da sport treba da uđe u svakodnevni život čoveka i da mora da bude dostupan svakoj osobi.
U čast Lajoša Vermeša već osamnaest godina se organizuje dodela nagrada „Medalja Lajoša Vermeša”, uz konstantnu podršku Sportskog saveza Subotice Grada Subotice.
PROČITAJTE JOŠ: