logo transparend vojvodina uzivo

,

Subotičani na Olimpijskim igarama u Parizu: Barna upravo „overio” večerašnje polufinale!

Na Olimpijskim igrama u Parizu sportska Subotica može da se pohvali da ima svoje predstavnikekoji brane boje Srbije.

U srpski olimpijski tim, koji broji 112 sportista, ušli su i subotički sportisti, Miran Kujundžić, član Odbojkaške reprezenetacije Srbije, veslač Martin Mačković i plivač Andrej Barna, osvajač zlatne i bronzane medalje na nedavno održanom Prvenstvu Evrope u plivanju.

Andrej Barna je treći Subotičanin koji nastupa u Parizu

Andrej Barna, Subotičanin, pre samo 30 minuta, zajedno sa Stjepanovićem plasirao se u polufinale u trci na 100 m slobodno. Trku je završio kao 4. u grupi sa vremenom 48,34. Večeras od 20.30 držimo im palčeve u polufinalnim trkama.

Njemu je ovo drugi nastup na Olimpijskim igrama. Na OI u Parizu nastupa u tri discipline, na 50 i 100 m slobodnim stilom, u kojima je državni rekorder, i u štafeti 4×100 metara slobodnim stilom.

Andrej Barna će 2024. godinu pamtiti po dobrom, u to smo sigurni, ali kako je godina tek na polovini i kako ga čeka i najveći izazov – nastup na Olimpijskim igrama u Parizu, ona može biti još bolja. Svetsko prvenstvo u Dohi nagovestilo je koliko Barna može, Prvenstvo Evrope u Beogradu je donelo potvrdu zrele forme kroz dve medalje, bronzom na 100m slobodno i zlatom u štafeti 4x100m slobodno. Naš sugrađanin se upisao u zlatne stranice istorije subotičkog sporta, jer, nije mala stvar biti prvak Evrope.

Miran Kujundžić po prvi put na Olimpijskim Igrama

Subotičanin Miran Kujundžić, član odbojkaške reprezentacije Srbije ima premijeru na Olimpijskim igrama.

Dva olimpijska ciklusa propustila je muška odbojkaška reprezentacija Srbije, a našareprezentacija je u „foto-finišu“ potvrdila da je Srbiji mesto na velikoj sceni. Jedan od junaka čete koju predvodi Igor Kolaković je i subotički
odbojkaš Miran Kujundžić.

Na najvećim svetskim takmičenjima nema lakih rivala, pa ih tako neće biti ni u Parizu, a da na ovog Subotičanina može maksimalno da se osloni trener Kolaković videli smo u današnjem susretu sa Slovencima, uprkos porazu na startu takmičenja. Svoji šansu Srbija će tražiti u meču protiv Kanade.

Martin Mačković na Olimpijskim igrama

Foto: Sportski savez Subotica

Martin Mačković, subotički veslač, drugi put je na Olimpijskim igrama. Nakon Tokija 2021. godine, kada je nastupio u dvojcu bez kormilara uz Miloša Vasića, u Parizu, u disciplini dubl skul, delio je čamac sa Nikolajem Pimenovim. Čini se kako za Mačkovića sve što je vezano zaOlimpijadu nosi dodatne poteškoće.

Podsetimo se samo „korona-karantina“ za posadu Srbije Mačković – Vasić u Tokiju, ali i ogromne mentalne snage uz pomoć koje se ovaj dvojac izdigao iz svih problema te ostvario plasman u finale a potom su stigli i do petog mesta u finalu (do medalje su nedostajale tri sekunde).

I u novom ciklusu nije moglo bez muke. Veslački savez Srbije dvojac Mačković – Pimenov nije uvrstio u kvalifikaciona takmičenja, bez obzira na njihove dobre rezultate. Potom je Međunarodna veslačka federacija dozvolila dva ovaj dvojac nastupi na kvalifikacionoj regati u Lucernu, a u čamcu se kvalitet video – vodio je ka Olimpijskim igrama u Parizu. Put do Pariza je bio dosta teži nego što je to bilo 2021. godine, kada je nastupio na OI u Tokiju.

Mačković i Pimenov nisu uspeli danas da se plasiraju u finale Olimpijskih igara u Parizu u disciplini dubl skul. Oni će u nastavku takmičenja nastupiti u B finalu, koje je na programu 01. avgusta.

Foto: Sportski savez Subotica

Davor Štefanek je na Olimpijadi u Riu bio predvodnik osvajača medalja za Srbiju

Podsetićemo i Subotičane koji su u skorijoj prošlosti proslavili Srbiju i Suboticu.

Pre osam godina u Riu, dugo očekivanu prvu medalju na tim Olimpijskim igrama osvojio je Subotičanin Davor Štefanek, i to zlatnu. Nakon toga srpki sportisti osvojili su još sedam medalja na ovim Igrama.

U periodu od 2004. do 2018. godine trajala je žetva velikih medalja Davora Štefaneka, čuvenog subotičkog rvača, danas predsednika Sportskog saveza Srbije.

Da može mnogo najavio je 2004. godine kada je u Haparandi (Finska) osvojio srebrnu medalju na Prvenstvu Evrope. Na ovim takmičenjima ima još dva srebra (2016. i 2017. godine) i dve bronze (2008. i 2012). Na Prvenstvu sveta bio je još uspešniji, 2014. je osvojio zlato (Taškent), 2018. srebro (Budimpešta), a 2015. godine bronzu (Las Vegas). Osvojio je i zlatnu i dva srebra na Mediteranskim igrama, ali uspeh za večnost podvukao je na Olimpijskim Igrama. Nakon što je nastupio na Olimpijskim igrama u Atini (2004.), i u Pekingu (2008.), u Rio de Žaneiru je osvojio zlatnu olimpijsku medalju u kategoriji do 66 kilograma.

Kakva je to karijera bila vidi se po devet velikih medalja (olimpijske, svetske i evropske), četiri juniorske i tri mediteranske. Šteta je samo što je planirani kraj karijere, na OI u Tokiju, odloženim zbog pandemije, morao biti promenjen. Ipak, to što je i te godine bio proglašen za najboljeg sportistu Subotice moglo je da bude „melem na ranu“.

Dodaćemo i da je 2014. godine Davor Štefanek proglašen za najboljeg sportistu Srbije, a da mu je to priznanje pripalo u konkurenciji tenisera Novaka Đokovića koji je tada bio na drugom mestu. Veliko priznanje stiglo je i od Svetske rvačke federacije (UWW) koja je 2016 godine Štefaneka proglasila najboljim rvačem na svetu. Trenutno Štefanek troši svoj drugi mandat na poziciji predsednika Sportskog saveza Srbije, i to u godinama kada srpski sport doživljava velike uspehe.

 

Đula Mešter osvajač dve medalje na Olimpijskim igrama

 

Predstavljamo i najuspešnijeg Subotičanina na Olimpijskim igrama. Bivši odbojkaš a sada u funkciji predsednika Odbojkaškog saveza Srbije, Đula Mešter osvojio je dve olimpijske medalje. Jedini Subotičanin koji se može podičiti sa dve olimpijske medalje je nekadašnji odbojkaški reprezentativac Đula Mešter. Bio je deo jedne sjajne reprezentacije koja je naterala celu naciju da se zaljubi u odbojku, pogotovo nakon bronze u Atlanti 1996. godine i zlata u Sidneju 2000. godine. Osvojio je niz velikih medalja, dobio sijaset značajnih utakmica, ali nema značajnije medalje od one koju je osvojio pre gotovo dvadeset i pet godina. U Sidneju, na Olimpijskim igrama, pobedom protiv tada nepobedive Rusije, 1. oktobra 2000. godine, Jugoslavija je postala odbojkaški olimpijski pobednik.

Sreten Damnjanović – subotička sportska legenda

Iako nije rođeni Subotičanin, Sreten Damnjanović je živa legenda ovog grada. Subotici je doneo niz velikih medalja kao rvač, a po završetku karijere nešto još vrednije – svoje znanje prenosi na brojne generacije koje su ga i nadmašile po broju velikih medalja.

Iza Damnjanovića stoje 22 godine rvačke karijere. Bio je prvak Evrope i prvak sveta, od 1.960 mečeva pobedio je u 1.775, a najvredniji biseri u trenerskom poslu su svakako Momir Petković, Refik Memišević, Senad Rizvanović, Davor Štefanek, Sebastijan Nađ…

Ima sedam medalja sa svetskih i evropskih prvenstava, a dve najvažnije su titule prvaka.Dobitnik je Ordena zasluga za narod sa zlatnim zracima, jedno od tadašnjih najvećih priznanja. Bio je izabran za najboljeg sportistu Jugoslavije, u ono vreme jedini iz naše regije.  Rvački klub Spartak dao je ubedljivio najveći broj učesnika iz Subotice na Olimpijadama, ima olimpijske,svetske i evropske medalje, pet prvaka sveta, četiri prvaka Evrope i dva olimpijska pobednika.

Čuveni sportista i trener danas je predsednik Sportskog saveza Subotice.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.