Subotica: Učenička „mini“ farma – praksom do znanja (FOTO) (VIDEO)

SUBOTICA – Subotička Hemijsko-tehnološka škola oformila  je za  svoje đake  obrazovnog profila –  Verinarski tehničar i potrebe praktične nastave – svoju „mini“ farmu,  koja se nalazi u sklopu palićkog ZOO vrta.

Na farmi se gaje  mladunci patuljastih koza, kunići, tovni pilići, koke nosilje i mangulice, a prvi utisak tokom posete portala Vojvodina uživo  ovoj maloj farmi ukazuje da je ovaj način praktične primene teorijskog znanja  delotvoran ne samo sa obrazovnog nego i sa vaspitnog aspekta. Februarsko sunce  delovalo je kao  dodatni motiv,  pa smo zatekli jedno odeljenje učenika kako marljivo čisti prostor u kome borave životinje, hrane ih i brinu o njihovom zdravlju. Van učionica, komunikacija sa predmetnim nastavnikom daleko je prirodnija, čini nam se i delotvornija.

Nađa Ristić i Luka Parać, druga su godina na smeru veterinarski tehničar, i unazad dve godine dolaze na praksu. „Učimo o higijeni i nezi životinja, koji smeštaj najviše odgovara životinjama, o farmakologiji, o lekovima i primeni lekova“ kaže Nađa. Luka je ovaj smer upisao jer, kaže, od malena gaji ljubav prema životinjama. Najviše mu se sviđa što mogu da u praksi primene teorijsko znanje pa samim tim neće, kako kaže, ići potpuno neiskusni u zaposlenje.

Milan Kosanović, doktor veterinarske medicine i  predmentni nastavnik stručnih predmeta veterinarskim tehničarima, ispričao nam je mnogo zanimljivih stvari, a postojanje ovakve mini farme ističe kao veliku prednost u obrazovanju budućih veterinarskih tehničara.

„Ovo je prvi put u istoriji Subotice da postoji smer veterinarski tehničar, dosad su naša deca morala da putuju u druge opštine. Smer, sam  po sebi, zahteva da imamo neposredni kontakt sa  životinjama pa nam je Zoo vrt izašao u susret i napravili smo zajednički jednu malu farmu koju želimo i da proširimo. Sve velike privatne farme u okolini Subotice prihvatile  su deca na praktičnoj nastavi, a sve veterinarske ambulante i stanice takođe su nam otvorile svoja vrata “ kaže nastavnik Milan Kosanović i napominje važnu činjenicu da će ove godine, zahvaljujući sredstvima Ministarstva prosvete i Grada Subotice,  u okviru Hemijsko tehnološke škole biti otvorena veterinarska stanica. „To je velika stvar, jer ćemo  deci omogućiti da u svom okruženju prihvatamo i lečimo životinje, i tako na najbolji način  zaokružiti svoju praktičnu nastavu“. Kako ističe, deca ovde u pravoj meri primenjuju ne samo obrazovni nego i vaspitni proces, razvijaju empatiju, uče kako  se životinji mora prići, kako se prostor u kome borave životinje održava, kako se životinje hrane i leče. „Deca uživaju sa tim životinjama, mogu da isprate i da vide i taj ciklus  razmnožavanja, rasta i hranjenja, i sve im je to jako zanimljivo“ kaže Milan Kosanović.

Tokom boravka na ovoj „učeničkoj“ farmi naučili smo od nastavnika i mi nešto zanimljivo. Priča o mangulicama sa ove farme vratila nas je nekoliko vekova unazad. To je stara rasa svinja, nastala u 18. veku  ukrštanjem  starih šumadijskih svinja i stare jedne bakonji mađarske rase. Knjaz Miloš Obrenović je poklonio četiri ženke šumadinke, a onda su na jednom grofovskom imanju Kiš Jenea u Mađarskoj  „konstruisali“ ovu rasu, tada veoma  popularnu. Veliki broj svinja se  izvozio za Austriju, iz Srbije i Mađarske.

Njihova mast veoma je specifična i tražena jer sadrži nizak nivo  holesterola, i to zdravog holesterola, i podstiče razvoj tog zdravog holesterola. U jednom periodu, objašnjava nastavnik, meso je bilo traženije od masti pa je ova vrsta svinja tada  izgubila svoj značaj, ali sada je njihov značaj ponovo porastao.

Deca, po njegovim rečima, ipak najviše vole kuniće. Oni su više izmešani, najbrže se razmnožavaju,  i najpogodniji su za maženje i igranje. Kod njih je, kaže, reprodukcija brza, gotovo jednom mesečno, pa uvek imaju neko novo leglo, te  deca  mogu da isprate ceo taj  postupak.

Odlazak dece na velike, savremene farme, uređene po svetskim standardima, poput farme Sineš na Bikovu, ljutovačke Mačkovićeve farma, ergele Kelebija, farme Radnić u Novom Žedniku, izuzetno je važan za obrazovanje ovog profila. „Ovakav koncept rada je izuzetan, deca rade ali je akcenat  na tome da  upoznaju  ovaj smer  sa svih mogućih aspekata, da vide  uzgoj svake vrste životinje, da je nega ovih vrsta drugačija od ljubimaca, da prate uzgoj svinja,  goveda i da prate proizvodnju mleka“ kaže Kosanović i napominje da ovakvu priliku nemaju ni mnogi tokom studija.

Žele, kaže, da farmu prošire, i naprave jednu vrstu  poljoprivrednog imanja, koje bi posećivala deca iz vrtića i  osnovnih škola. Planova je mnogo, a najvažniji preduslov, podrška resornog Ministarstva i grada, odavno je ispunjen.

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.