SUBOTICA – „Tolerancija je poštovanje, prihvatanje i uvažavanje bogatstva različitosti u kulturama, običajima, mišljenjima, stavovima, religijskoj pripadnosti, boji kože, težini, visini, načinu izražavanja“ – ovako su deklarisali toleranciju, a na osnovu Deklaracije Ujedinjenih nacija iz 1995.godine koja im je poslužila kao inspiracija, đaci subotičke osnovne škole „Jovan Mikić“ koji ovaj važan datum obeležavaju po osmi put.
„Biti tolerantan znači uvažiti sve različitosti i poštovati ih, a to je upravo i naš cilj, da deci prenesemo tu poruku i tome ih i naučimo“,kaže direktorka škole, Marija Milodanović. Prigodnim programom i ove godine poslali su poruku tolerancije, koja nije aktuelna samo jedan dan, već čitave godine.
Tokom čitave nedelje organizovane su brojne aktivnosti sa učenicima.
„Deca sama organizuju program, koji između ostalog obuhvata i literarne i likovne radove, edukativne radionice i niz drugih aktivnosti. Kao škola, posebnu pažnju posvećujemo temi prevencije vršnjačkog nasilja, odnosno nasilja uopšte“, dodala je Milodanović. „Učimo decu kroz razne aktivnosti da se problemi međusobni rešavaju tolerantno, drugarski, lepim rečima. Ovo nije jedina aktivnost. Današnji dan je zapravo interdisciplinarni čas gde će sve etničke grupe koje imamo u školi predstavljaju svoju kulturu. Učenici su se, u saradnji sa roditeljima, pozabavili uglavnom gastronomijom, narodnim nošnjama, i raznim starinskim predmetima da bismo napravili ovu lepu izložbu. Iskoristili smo ovaj dan da budemo i humani i da pomognemo našoj učenici iz odeljenja koja je teško obolela. Dakle, ovog dana učenici odlaze sa jakom i jasnom porukom šta je humnost i tolerancija”
Podršku širenju tolerancije dala je i subotička lokalna samouprava, а događaju su prisustvovale članica Gradskog veća za obrazovanje i kulturu Milanka Kostić, sekretarka Sekretarijata za društvene delatnosti i članovi školskog odbora.
„Subotica kao celina je multietnička, multinacionalna i multikulturalna sredina. Ono što deca ovde uče jedni od drugih to je različitost i u kulturi, i u običajima, i u tradiciji. Različite kulture i tradicije se negde spajaju i prožimaju i čine ovaj grad jedinstvenim po tome“, poručila je sekretarka Sekreterijata za društvene delatnosti Jasmina Stevanović.
Deca koja su u nošnjama svih nacija izlagala proizvode na štandovima, sa radošću i zadovoljstvom predstavljali su sve ono što odlikuje nacionalne zajednice kojima pripadaju, a najviše pažnje privukle su slatke i slane đakonije iz bakine kuhinje.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.