logo transparend vojvodina uzivo

Subotica u četvrtak u znaku etna: Koncerti Ansambla „Venac” i mladih sa kampa pojaca

SUBOTICA – Kroz petodnevni bogat program obeležavanja Dana grada, Subotica će u četvrtak 29. avgusta  ugostiti Ansambl narodnih igara i pesama Kosova i Metohije „Venac“ iz Prištine, sada sa sedištem u Gračanici. Reč je o jednom od najcenjenijih profesionalnih ansambala u Srbiji, koji će na najlepši način, kroz pesmu i igru, koncertom koji počinje u 20.30 na Gradskom trgu, dočarati kolorit juga na severu Srbije.

U saradnji sa Ministarstvom kulture, Ansambl „Venac“ želi da se ovim projektom podigne svest ne samo u Srbiji nego i u inostranstvu o poreklu i pripadnosti srpske materijalne i nematerijalne kulturne baštine na  prostoru KiM, koju pojedini danas u nedostatku svoje pokušavaju da preotmu i predstave kao njihovu.  Celokupna kulturna zaostavština srpskog naroda je nažalost danas, u 21. veku, ugroženija nego ikad. U prilog tome govori i činjenica da se četiri srednjovekovna srpska manastira na Kosovu i Metohiji (Visoki Dečani, Pećka patrijaršija, manastir Gračanica i crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu) nalaze na UNESKO – voj listi „svetske baštine u opasnosti“.

Foto: Ansambl Venac, koncert 2023.

Sudbina Ansambla „Venac“  je tokom ratnih dešavanja na Kosovu i Metohiji  pratila sudbinu svog naroda koji je masovno proteran iz svih gradova u južnoj srpskoj pokrajini.  Nakon proterivanja iz Prištine 1999. godine ansambl se seli u Niš,  a na Kosovo i Metohiju vraća se oktobra 2003. godine. Od 2003. do 2008. godine ansambl je svoje privremeno sklonište potražio u Čaglavici, da bi se 2008. preselio u Gračanicu koja je od tada njegov dom.

Najseverniji grad u Srbiji poznat je po nastojanju da očuva bogatu kulturnu baštinu različitih nacionalnih manjina koji žive na ovom prostoru, a ovoga puta imaćemo priliku da pokažemo bogatu kulturnu baštinu većinskog, srpskog naroda. Ne samo igrom, nego i pesmom.

Naime, u organizaciji članova sastava „Srbski pravoslavni pojci“ u Subotici je, naime, u toku je  kamp srpske tradicionalne muzike koji, šestu godinu zaredom, podržava Grad Subotica. Na kampu učestvuje oko 70 mladih Subotičana, osnovaca i srednjoškolaca, a završni koncert u Velikoj sali Gradske kuće, 29. avgusta sa početkom u 19.00 časova, poklon je Subotičanima za njihov Dan grada.

Pod mentorstvom Marka Kačarevića i Branka Tadića, profesora srpskog tradicionalnog pevanja na odseku za srpsko tradicionalno pevanje i sviranje u beogradskoj Muzičkoj školi „Stevan Mokranjac“ , „kamperi” uče stare, izvorne, gotovo zaboravljene pesme iz svih krajeva Srbije.

Marko Kačarević  za naš portal podsetio je da pojci pevaju duhovnu, nacionalnu i etno muziku još od svog osnivanja, 2011.godine.

„Ne želimo, ipak, da budemo samo izvođači već da prenosimo znanje novim generacijama koje stasavaju“, kaže Marko Kačarević, оснивач појачког sastava Srbski pravoslavni pojci. „Srbski pravoslavni pojci danas ovde u Subotici svojim znanjem i velikim iskustvom prenose tradicionalnu muziku i kulturno nasleđe svojih predaka, ali isto tako i prenose tu misiju na sve generacije koje otvore svoje srce za ovu vrstu muzike” naglašava Kačarević.

On se zahvalio Gradu Subotici što je prepoznala važnost usmeravanja dece i mladih ka tradicionalnim i hrišćanskim vrednostima. Realizaciju ovog projekta  Grad je pomogo putem Konkursa u oblasti kulture za 2024. godinu.

Njihov rad sa mladima na očuvanju kulturne baštine prepoznat je širom Srbije, pa će koncertu u Subotici prisustvovati i  srpski knez Mihailo Karađorđević,
najmlađi sin kraljevića Tomislava Karađorđevića i njegova supruga kneginja Ljubica Karađorđević.

„Želimo da ovim koncertom pozovemo mlade ljude da doprinesu očuvanju bogatog srpskog  kulturnog nasleđa, da pokažemo lepotu srpske tradicionalne muzike,  ali i  jednu zdravu ideju. Mi svi treba, u stvari, da se bavimo očuvanjem i negovanjem svoje tradicije i svog nasleđa tako da bi upravo to trebalo više da bude zastupljeno i u životu i u medijima, a pogotovo kod mladih naraštaja“, kaže Branko Tadić, član pojačkog sastava „Srbski pravoslavni pojci“.

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.