SUBOTICA – Predškolska ustanova „Naša radost“ iz Subotice jedna je od retkih u našoj zemlji koja učestvuje u čak pet Erazmus projekata, s ciljem da se, kroz određene teme, deca međusobno povežu, uče jedni od drugih, ali i da se vastitači upoznaju sa radom sličnih ustanova u drugim zeljama, ističu u ovoj predškolskoj ustanovi.
Kroz projekat“ Play and learn in Nature“ u kojem učestvuju Slovenija, Hrvatska, Poljska i Portugalija, zemlje partneri razmenjuju iskustva u vezi sa učenjem u prirodi. S obzirom da partneri na projektu žive na različitim geografskim položajima, interesantno je videti šta rade deca na planinama, na selu, kraj obale Atlantika, u brdovitim predelima ili kod nas u ravnici, kažu u Predškolskoj ustanovi “ Naša radost“. U okviru projekta upoznaju se ciljevi održivog razvoja, a partneri će u Subotici boraviti tokom oktobra kada će vaspitači subotičke ustanove, roditelji i predstavnici lokalne zajednice imati priliku da čuju iskustva predstavnika partnerskih država.
Učenjem van vrtića bavi se i projekat „Wild Horizons-Outdoor Learning Experience“.Osim u prirodi, deca će u okviru ovog projekta učiti u muzejima, bibliotekama i drugim institucijama. Kako navode iz PU „Naša radost“, partneri ovog projekta dolaze iz Slovenije,Turske, Italije, Rumunije, Portugalije i naše zemlje. Tokom susreta uživo i na platformi, partneri razmenjuju dragocena iskustva u vezi učenja van vrtića i na taj način uče jedni od drugih.
U projektu „Children in Action against Climate Change“ u kom, osim PU „Naša radost“, učestvuju predškolske ustanove iz Poljske,Turske, Grčke i Španije, deca uče o značaju očuvanja životne sredine, bave se temama koje se onose na pitku vodu,čist vazduh, ugrožene vrste biljaka i životinja našeg regiona.
Tokom realizacije projekta“If no Art, no Innovation“ proučavaće se veza između umetnosti i nauke. Fokus je na različitim vrstama umetnosti, kao i na slobodi izražavanja kod dece koja rade sa različitim prirodnim i nestrukturiranim materijalima. Poseban fokus je na prirodi,a partneri dolaze iz Turske,Litvanije, Letonije, Hrvatske, Bugarske i Srbije, navode u PU “ Naša radost“.Projekat „Colors“
Projekat „Colors“ bavi proučavanjem Gardnerovih tipova inteligencije . Njegova teorija kaže da da nije važno koliko si pametan, nego kako si pametan, da postoje različiti tipovi inteligencije koji su kod različitih ljudi različito razvijeni , a u toku života se i menjaju. Partneri su škole i predškolske ustanove iz Švedske, Španije, Turske, Grčke, Rumunije i Srbije.
Iz PU „Naša radost“ navode da su do sada u okviru „Erazmus plus“ projekta, 23 vaspitača i 2 stručna saradnika putovala u razne partnerske gradove, a subotička ustanova je do sada bila već dva puta domaćin učesnicima ovog projekta.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.