Subotica: Skupština Grada – učinjen prvi korak ka javno-privatnom partnerstvu za „Subotica-trans”

SUBOTICA – Usvajanje planova rada svih javnih, javno-komunalnih preduzeća i društava s ograničenom odgovornošću, bio je fokus  43. sednice Skupštine grada Subotice. Ipak, najviše pažnje izazvalo je usvajanje Odluke o pokretanju postupka određivanja modela finansiranja u cilju realizacije projekta javno-privatnog partnerstva radi obavljanja komunalne delatnosti gradskog i prigradskog prevoza putnika na teritoriji grada Subotice.

Usvajanje ove odluke početni je korak ka rešavanju poteškoća u radu JP “Subotica-trans”, zbog kojih se iz gradske kase proteklih godina prosečno izdvajalo 500 miliona dinara. Predsednik odborničke grupe SNS-a, Veljko Vojnić objašnjava da je ovo početak rešavanja problema u radu ovog javnog preduzeća.

„Opozicija je potpuno promašila temu, ovde se ne radi o privatizaciji “Subotica- transa”, već o načinu iznalaženja održivog sistema, kojim bismo zadržali javni gradski prevoz, da naši građani imaju punu uslugu, a da ne opterećujemo budžet grada previše. Sličan problem smo imali sa “Apoteka Subotica”, pronašli smo rešenje, oni danas obavljaju svoju delatnost, a mi smo sredstvima koja smo ranije ulagali u apoteku omogućili deci besplatan boravak u vrtićima. Voleli bi smo da i tih 500 miliona makar prepolovimo, kako bi imali više novca u budžetu za neke druge namene“ – ocenio je Vojnić.

Sekretar Sekretarijata za komunalne poslove, energetiku i saobraćaj, Radoslav Vukelić, ističe da će se ovom odlukom stvoriti uslovi da se obrazuje projektni tim.

„Tu će se naći nekoliko članova projektnog tima, koji će imati zadatak da na osnovu svih raspoloživih podataka i posebnih podataka koje ćemo dobiti od “Subotica-transa”, pokušati da iznađemo novi model za finansiranje, kao i da li postoji opravdanost za realizaciju projekta javno-privatnog partnerstva, ili će Grad morati da pronađe neki drugi način uz pomoć sopstvenih snaga da reorganizuje rad ovog preduzeća“ – kaže Vukelić.

Preduzeće “Subotica-trans” se nalazi u lošem stanju, naglasio je direktor ovog javnog preduzeća, Dejan Ljubisavljević i dodao da je projekat javno-privatnog partnerstva neophodan za opstanak preduzeća.

„Dakle mi nismo imali krovni dokument, linije su nam iz 2009. godine, znači mi nismo obavljali svoju osnovu delatnost kako treba i nismo bili adekvatni servis građanima. Zato od 2020. godine mi imamo konstantan pad u radu, jer niko pre toga nije reagovao. Mi smo u momentu kada smo gubili putnike, kupovali zglobne autobuse koji su duplo skuplji u svemu u odnosu na solo autobuse. Taj zglobni autobus troši preko 30 litara više u odnosu na solo autobus, pa vi imate nekoliko tih zglobnih autobusa, pa puta potrošnja na dnevnom nivou, pa puta, puta, puta i dobijete da je kroz auspuh tih autobusa otišlo nekoliko ambulanti na Prozivci. Javno-privatno partnerstvo je rešenje za nagomilane probleme, urađena je analiza sličnog projekta u 40 gradova u Srbiji, to se pokazalo kao ispravan potez, i zato pozdravljam odluku lokalne samouprave da se načini prvi korak ka ovom projektu“ – izjavio je Ljubisavljević.

Odbornici su doneli i odluku da Stevan Mačković ostane na mestu direktora Istorijskog arhiva Subotice, a usvojena je i Odluka o donošenju Plana generalne regulacije za naselje Donji Tavankut.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.