SUBOTICA – Setva jarih kultura je u subotičkom ataru završena u optimalnom roku, kukuruz je na većini parcela nikao, dok se suncokret nalazi u fazi kotiledona. Ono na šta proizvođači sada treba da obrate pažnju su bolesti ozimih useva – pšenice i ječma, upozoravaju iz Poljoprivredne stručne službe.
Ječmu, koji je ušao u fazu cvetanja, potrebna je zaštita od bolesti lista i bolesti klasa, a zaštita je potrebna i pšenici i to što pre, napominju iz Poljoprivredne stručne službe i podsećaju da će se ove godine raditi tri tretmana, jer je siva pegavost uzela maha, a primetna je i pojava žute rđe koja je pre deset godina nanela velike štete.
„Ukoliko se ne odradi tretman i parcele budu jače zahvaćene ovom bolesti, može doći do smanjenja prinosa i do 20, 25 procenata. Zaštitu treba uraditi već ovih dana, jer meteorolozi najavljuju kišu naredne nedelje, a za desetak dana kada bude iscvetalo treba uraditi još jednom zaštitu fungicidima koji štite od fuzarioze klasa“ – kaže Damir Varga, direktor Poljoprivredne stručne službe.
Žuta rđa se na pšenici ne javlja svake godine, jer su za njenu pojavu potrebni određeni klimatski uslovi, ali se bolest brzo širi, i zato je potrebna brza reakcija.
Kada je prolećna setva u pitanju, u ataru je zasejano oko 7.500 hektara suncoketa i 26.000 kukuruza. Sagovornik poziva proizvođače da obiđu parcele, jer je suncokret trenutno u veoma osetljivoj fazi.
„Kod suncokreta ima nešto problema sa kukuruznom pipom, ukoliko je potrebno treba izvrštiti tretmane, isto tako i golubovi mogu pričiniti štete, dakle treba oblilaziti parcele“.
Dok je suncokreta više i to za desetak odsto nego što je to bilo ranijih godina, kukuruz je zasejan na sedam do osam hiljada hektara manje površina, jer su ratari zbog suše primat dali pšenici i uljanoj repici.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.