SUBOTICA – Zaštita životne sredine i bolje okruženje za život ljudi jedan je od prioriteta Evropske unije, poručio je šef delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Emanuel Žiofre, te je iz tog razloga Evropska unija u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Gradom Suboticom učestvovala u izgradnji postrojenja Regionalne deponije.
Projekat izgradnje Regionalnog centra za upravljanje otpadom bio je vredan 24,35 miliona evra, od čega je najveći deo, 20 miliona, finansiran sredstvima Evropske unije. Poseta Regionalnoj deponiji takođe je bila deo posete delegacije Evropske unije našem gradu, a tom prilikom je rečeno da će Evropska unija i u narednom periodu pratiti rad ovog centra, povećanje potencijala i kapaciteta koje će u konačnici dovesti do gašenja nesanitarnih deponija.
Izgradnja Regionalnog centra stvorila je uslove za unapređenje sistema upravljanja otpadom u subotičkom regionu, rekao je gradonačelnik Bakić i podsetio da su se tokom 2022.godine stekli svi neophodni uslovi da od naredne godine pokrivenost grada bude 100 odsto, nakon čega će uslediti sanacija nesanitarne Gradske deponije Aleksandrovačka bara.
„Februara ove godine dodeljeno je 25 autosmećara i autopodizača Gradu Subotici opštinama Senta, Kanjiža, Čoka, Novi Kneževac, Mali Iđoš I Bačka Topola. Zahvaljujem se Evropskoj uniji na realizaciji ovog izuzetno važnog projekta za Grad Suboticu i kompletan region, kao i Ministarstvu zaštite životne sredine Republike Srbije, jer je vrednost ovog Regionalnog centra i realizacija koja je dovela do otvaranja i puštanja u rad vrednosti 24,35 miliona evra. Zahvaljujem se i Pokrajinskoj vladi i Sekreterijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine, koje je dalo integrisanu dozvolu, zahvaljujući kojoj će ovaj Centar moći da upravlja neopasnim industrijskim otpadom, kao i da sklapa poslove sa trećim licima. Takođe smo od Pokrajine dobili opremu za upravljanje otpadom i reciklažu koja je bila neophodna, čime je Subotica postala prva od 45 lokalnih samouprava u Vojvodini koja je dobila potrebnu opremu. Dao sam obećanje da će lokalna samouprava zajedno sa Regionalnim centrom za upravljanje otpadom naredne godine 100 odsto upravljati otpadom na teritoriji grada“, poručio je Bakić.
Ministarstvo zaštite životne sredine uložilo je tri milliona evra u projekat Regionalne deponije podsetio je državni sekretar, Robert Jakša i zaključio da je ovaj cenatr veoma važan za Severnobački i Severnobanatski okrug u kom živi oko 260.000 ljudi. „Obezbedili smo neophodnu opremu za sakupljanje i transport otpada, čime se povećala količina otpada koja se donosi. Ovo je jedan od retkih okruga koji ima ovakav centar koji poštuje sve evropske standarde i koji će biti primer za rešavanje regionalnih centara i upravaljenje otpadom u Srbiji“ zaključio je Jakša.
Nakon posete Regionalnoj deponiji delegacija je, sa gradonačelnikom Bakićem, posetila u Starom Žedniku domaćinstvo Vukov Slavka koji je dobio sredstva iz IPARD programa EU za kupovinu poljoprivrednih mašina.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.