SUBOTICA – U okviru projekta „Progovori da vidim ko si“ – kultura govora i usmenog izražavanja, oko 200 subotičkih đaka iz osnovnih i srednjih škola završilo je obuku koja za cilj ima da poboljša veštine i verbalne i neverbalne komunikacije kod mladih.
Na završnom događaju u formi javnog časa, polaznici su demonstrilali stečena znanja i veštine na teme razgovetnosti, verbalne i neverbalne komunikacije, upotrebe reči i negovanja srpskog jezika.
„Na radionici sam naučila mnoge vokalne vežbe i naučila sam kako da proširim svoj fond reči i kako da pravilnije govorim, da ne koristim strane reči, da treba mnogo više srpske reči da koristimo i da ne treba da koristimo poštapalice“ rekla je jedna od učesnica.
Radionice kulture govora pod nazivom „Progovori da vidim ko si “ realizovalo je Udruženje „Izražajnost“ uz pokroviteljstvo Grada Subotice. Ovo nije prvi put da se ovaj tip aktivnosti održava u Subotici, a u vreme kada je komunikacija kao socijalna veština posebno značajna, potrebno je realizovati radionice ovog tipa, zaključio je glumac Milan Bosiljčić.
„Cilj jeste da kroz ovaj vid radionica i rada sa decom pokušamo da im otvorimo taj divni svet komunikacije, zapravo da im pokažemo da to ništa nije strašno i da što više budu radili na sebi, razvijali svoje kompetencije i veštine biće sigurno konkurentniji i bolji u životu. Drago mi je da je i Grad to prepoznao i da će ovo biti jedna strateška stvar i da ćemo u prestojećim godinama raditi na ovoj temi, jer je danas kultura govora na veoma niskom nivou.“
Projekat kulture govora pod nazivom „Progovori da vidim ko si“ podržala podržao je Grad Subotica, ali i Ministarstvo prosvete.
„Želeli smo da u ovaj projekat uključimo i decu jer ona, u najvećoj meri, u komunikaciji koriste prečice i ne obraćaju mnogo pažnje na pravilno izražavanje i kulturu govora.U doba najnovijih tehnologija i prekomerne upotrebe telefona nekako je živa reč potisnuta, a samim tim i pravilno izražavanje. Pored toga što ulažemo u razvoj i obnovu infrastrukture škola, što izdvajamo u budžetu sredstva za poboljšanje uslova rada nastavnog osoblja i dece, ulažemo i u profesionalna usavršavanja profesora i dece, kako bi kvalitet obrazovanja u našem gradu bio na visokom nivou, i kako bismo očuvali svu lepotu i bogatstvo srpskog jezika“ istakla je sekretarka Sekreterijata za društvene delatnosti Jasmina Stevanović.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.