Subotica: Povećan broj požara od početka grejne sezone, uzrok uglavnom nemar

SUBOTICA – Od početka grejne sezone, za nepunih mesec dana, u Srbiji je evidentirano više od 540 požara na građevinskim objektima, u kojima je sedam osoba stradalo, a devetnaest povređeno.

U istom periodu, na teritoriji koju pokriva subotički Vatrogasno-spasilački bataljon, zabeleženo je 20 požara, srećom bez nastradalih ili povređenih. Kako su uzroci ovakvih požara uglavnom nepažnja ili nemar, nadležni apeluju na građane da budu oprezni tokom grejne sezone i da preduzmu sve mere kako bi se požari sprečili.

„Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije apeluje na građane da se odgovorno ponašaju tokom grejne sezone, budući da u tom periodu dolazi do povećanog broja požara u građevinskim objektima. Oni najčešće nastaju tako što se ljudi neodgovorno ponašaju prema ložištima, ne čiste dimnjake, ne održavaju peći i nepravilno odlažu pepeo, često u plastične kontejnere ili na neadekvatna mesta, što dovodi do požara. Takođe, požare mogu izazvati i električni uređaji ako ostanu bez nadzora ili ako se pored njih nalaze zapaljivi materijali“, pojašnjava Srđan Banjanin, zamenik komandanta Vatrogasno-spasilačkog bataljona i komandir Vatrogasno-spasilačke čete.

Od 20 požara na građevinskim objektima koje su subotički vatrogasci gasili od početka grejne sezone, većina je izazvana neočišćenim dimnjacima – ukupno 13. Uzroci su bili i kvarovi na električnim uređajima, kao i problemi u kotlarnicama. U poređenju sa istim periodom prošle godine, broj intervencija je sličan. Svaki požar ima potencijal da se proširi do te mere da ugrozi kompletan objekat i ljude koji se u njemu nalaze, ističe Banjanin. Zbog toga je ključno što pre sanirati početni požar i pozvati vatrogasce na broj 193.

„Prva preporuka je da se odmah pozove vatrogasna jedinica i da se pokuša gasiti požar ako je u početnoj fazi. Ako je požar ozbiljan i ne može da se ugasi jednostavnim sredstvima, najbolje je napustiti prostor, zatvoriti vrata za sobom i sačekati dolazak vatrogasaca. Najvažnije je evakuisati sve ljude iz ugroženog prostora“, naglašava Banjanin.

Iz subotičkog Vatrogasno-spasilačkog bataljona apeluju na građane da tokom grejne sezone redovno čiste dimnjake i grejna tela, da pepeo odlažu na bezbedna mesta, da decu ne ostavljaju bez nadzora u prostorijama gde se nalaze grejna tela, kao i da električne uređaje ne ostavljaju uključene bez nadzora.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.