SUBOTICA – U Politehničkoj školi je pre sedam godina upisan prvi obrazovni profil po dualnom modelu – operater za izradu nameštaja, čime je ova škola postala jedan od pionira u dualnom obrazovanju.
Tokom narednih godina otvorena su još četiri dualna profila, a iskustva pokazuju da je takav vid obrazovanja dobar i za učenike, ali i za kompanije.
Operater za izradu nameštaja uveden je 2016.godine, a potom su usledili tehničar za digitalnu grafiku i internet oblikovanje, rukovalac građevinskom mehanizacijom i operater osnovnih građevinskih radova u geodeziji i građevinarstvu, kao i tehničar štampe, a osim što Politehnička škola uspešno obrazuje učenike po dualnom modelu, nudi im i mogućnost da upoznaju svoje zanimanje u realnom okruženju, dodaje direktor Iso Planić.
„Sa dualnim modelom obrazovanja svi dobijaju, deca dobijaju kvalitetnije obrazovanje, jer škola nije u stanju da kupi sve građevinske mašine na kojima đaci treba nešto da nauče, nije u stanju da nabavi svu najsavremeniju opremu iz oblasti grafičarstva, nije u stanju da nabavi najmodernije softvere, niti da angažuje vrhunske stručnjake iz oblasti IT-a, dakle dobro je za sve“- zaključuje Planić.
Postoji tendencija za uvođenjem novih obrazovnih profila po dualnom modelu, kao i umrežavanje sa novim kompanija, dodaje Planić i napominje da na taj način doprinose uspehu rada kompanija, te karijernom vođenju učenika, jer se veliki broj po završetku školovanja i zaposli u tim kompanijama.
Na realizaciji dualnog obrazovanja škola sarađuje sa osam kompanija, među su kompanije IT klastera, „Rotografika“, „Birografika“ i „Vojput“.
„Nama je drago što možemo da pružimo svoj deci koja se upišu na dualni smer da mogu da uče i da se susretnu sa nekom od građevinskih mašina, a po završetku mogu i da se zaposle kod nas i tako nam pomognu da rešimo problem nedostatka kvalifikovane radne snage. Mogu da kažem da smo zadovoljni“ – ocenio je Dejan Savić iz kompanije „Vojput“.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.