Subotica: Počeli radovi na sanaciji “Aleksandrovačke bare”

Subotica: Počeli radovi na sanaciji “Aleksandrovačke bare”

SUBOTICA – Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka zaštite životne sredine, Irena Vujović, obišla je sa gradonačelnikom Subotice, Stevanom Bakićem gradsku nesanitarnu deponiju “Aleksandrovačka bara”.

Tamo su počeli radovi na sanaciji deponije na kojoj se decenijama odlagao otpad, pa se sada uz podršku Ministarstva ovaj problem građana rešava.
“Aleksandrovačka bara” ujedno je i jedna od najvećih nesanitarnih deponija u Srbiji. Prostire se na oko 30 hektara, a njoj godišnje završi oko 50.000 tona otpada. Vujović je tokom obilaska pojasnila da je trenutno u toku prva faza radova, a da će nakon što ceo projekat bude završen na mestu stare deponije biti zelena oaza.
“Na problem ove deponije ukazivali su nam građani, jer je u neposrednoj blizini prvih kuća i stanova i na oko 500 metara od jezera Palić. Prednost Subotice je što ima alternativnu sanitarnu lokaciju za odlaganje otpada, Regionalnu deponiju Subotica, gde se otpad odlaže po savremenim standardima. Važno je što ćemo zatvaranjem i sanacijom “Aleksandrovačke bare” uticati i na promenu loših navika pojedinih preduzeća i nesavesnih pojedinaca koji, bez obzira što imaju mogućnost da svoj otpad pravilno odlože na regionalnu deponiju, i dalje ga dovoze na ovu lokaciju. Zatvaranjem deponije, otvorili smo novo poglavlje kada je reč o pravilnom upravljanju otpadom u Subotici“ – istakla je Vujović i dodala „U Subotici je u toku uvođenje odvajanja otpada u domaćinstvima, i želim da zahvalim svim građanima koji u tome učestvuju. Takođe, u regionalnom centru radi se sekundarna selekcija, odnosno dalje odvajanje otpada koji može da se reciklira i ponovo upotrebi, kao i kompostiranje zelenog otpada i mulja. Ova praksa je potpuno u skladu sa principima cirkularne ekonomije koja je jedan od važnih stubova Zelene agende kojoj smo potpuno posvećeni.”
Otpad se na ovu nesanitarnu deponiju odlaže gotovo pola veka, tačnije 46 godina, a sada se nazire rešenje problema. Gradonačelnik Bakić je izrazio zahvalnost resornom ministarstvu na podršci, te dodao da se projekat realizuje u tri faze. Vrednost prve faze sanacije je 387 miliona dinara, od čega je učešće Grada 20 odsto, dok Ministarstvo finansira preostali deo.
“Sam projekat je iz tri faze, vrednost projekta je 6..451.179 evra. Inače se ova deponija trenutno prostire na 32 hektara, a metodom koja će biti sprovedena kroz realizaciju ovoga projekta, telo deponije treba da bude svedeno na 15 hektara, i na kraju će ova biti jedna travnata površina sa minimumom zagađivanja kako zemljišta, tako i okoline“ – ocenio je Bakić.
Rok za završetak prve faze radova je šest meseci, nakon čega će uslediti i druga, za koju će Ministarstvo takođe opredeliti sredstva, dodala je Vujović.
„Nadam se da ćemo taj rok ispoštovati zbog vremenskih prilika u zimskom periodu, ali svakako, odmah nakon toga, Ministarstvo će svakako odvojiti sredstva i za drugu fazu, da bi mogli sledeće godine da završimo i drugu fazu, i kako bi ovaj prostor bila jedna zelena površina koja se nalazi na samo 170 metara od prvih kuća, i 500 metara od početka kompleksa Palić.“

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.